reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© blacksnake dreamstime.com Nauka | 30 grudnia 2015

Borofen – kuzyn grafenu

Naukowcy stworzyli kolejną dwuwymiarowy strukturę, tym razem zamiast atomów węgla użyto boru, a otrzymany materiał nazwano borofenem.
Dwywymiarowe materiały, o grubości jednego atomu, cieszą się dużym zainteresowaniem naukowców, ze względu na swoje ciekawe właściwości, zwłaszcza elektroniczne. Borofen stworzyli naukowcy z Argonne National Laboratory (podlegającemu amerykańskiemu Departmentowi Energii), a także Northwestern University (NU) i Stony Brook University (SBU). Wykorzystali przy tym technikę odparowywania i kondensacji materiału bazowego na podłożu ze srebra.

Nowy materiał, dzięki swoim wyjątkowym cechom, może przydać się m.in. w fotowoltaice i elektronice. Jedną z właściwości borofenu, wynikającą z jego struktury, jest anizotropia, czyli fakt, że właściwości mechaniczne lub elektroniczne (np. przewodność elektryczna) zależą od kierunku.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1