reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© blacksnake dreamstime.com Nauka | 30 grudnia 2015

Borofen – kuzyn grafenu

Naukowcy stworzyli kolejną dwuwymiarowy strukturę, tym razem zamiast atomów węgla użyto boru, a otrzymany materiał nazwano borofenem.
Dwywymiarowe materiały, o grubości jednego atomu, cieszą się dużym zainteresowaniem naukowców, ze względu na swoje ciekawe właściwości, zwłaszcza elektroniczne. Borofen stworzyli naukowcy z Argonne National Laboratory (podlegającemu amerykańskiemu Departmentowi Energii), a także Northwestern University (NU) i Stony Brook University (SBU). Wykorzystali przy tym technikę odparowywania i kondensacji materiału bazowego na podłożu ze srebra.

Nowy materiał, dzięki swoim wyjątkowym cechom, może przydać się m.in. w fotowoltaice i elektronice. Jedną z właściwości borofenu, wynikającą z jego struktury, jest anizotropia, czyli fakt, że właściwości mechaniczne lub elektroniczne (np. przewodność elektryczna) zależą od kierunku.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-1