reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Lubelska Przemysł elektroniczny | 17 grudnia 2015

Badania dla przemysłu w nowych laboratoriach PL

W zeszłym tygodniu Politechnika Lubelska otworzyła nowe laboratoria, do użytku przedsiębiorców – poinformowała uczelnia.
Laboratoria powstawały w ciągu trzech lat w ramach projektu „Centralne Laboratorium Wdrożeń Politechniki Lubelskiej”. W budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii znajdują się 23 laboratoria tematyczne, wyposażone w 191 stanowisk badawczych. Ich łączna powierzchnia to aż 22 tys. m kw.

- Bez przesady można powiedzieć, że zakupiona aparatura, urządzenia i programy, powstałe stanowiska i laboratoria to realizacja wieloletnich marzeń i planów naukowych wielu pracowników Politechniki. Poziom wyposażenia naszych laboratoriów konkuruje aktualnie z najlepszymi ośrodkami naukowymi w Polsce – mówi prof. Piotr Kacejko, rektor PL.

- Pracownie wyposażone są w specjalistyczny sprzęt najwyższej klasy m.in. dyfraktometr, komorę termiczną, mikroturbinę gazową, mikroskop sił atomowych, kamerę wizyjną, który służy do prowadzenia certyfikowanych prac badawczych i pomiarowych, a także uatrakcyjnienia proces dydaktyczny – zdradza dr inż. Kornelisz Dubicki, koordynator projektu.

Aparatura badawcza wykorzystywana jest przede wszystkim w pracach badawczo-rozwojowych realizowanych wspólnie z podmiotami gospodarczymi. - Nasze laboratoria są do dyspozycji przedsiębiorców. Chcemy, aby firmy w szerokim zakresie korzystały z wyników badań prowadzonych przez naszych naukowców. Taka współpraca na pewno wzmocni konkurencyjność oraz innowacyjność lokalnego biznesu – zapewnia rektor.

Wykonywane badania dotyczą różnych dziedzin nauki, np. automatyki, robotyki, mechaniki, energetyki odnawialnej, optoelektroniki, ochrony środowiska, bioinżynierii.

Wartość projektu to ponad 52 mln PLN, z czego około 47 mln PLN stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Źródło: Politechnika Lubelska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1