reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© anthony bolan dreamstime.com Rynki | 11 grudnia 2015

Rynek EMS w Europie

Jak sobie radzą firmy zajmujące się montażem kontraktowym i jakie są perspektywy dla tego rynku? Firma Reed Electronics Research w swoim ostatnim raporcie dostarcza odpowiedzi na te pytania.
Rok 2014 to czas, gdy obroty firm świadczących usługi EMS z Europy Zachodniej spadły o 3% w porównaniu do roku poprzedniego. Lepiej wyglądała sytuacja w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Afryce Północnej i Bliskim Wschodzie, dzięki czemu przychody w branży EMS w regionie CEE/MENA (Central and Eastern Europe, Middle East North Africa) wzrosły o 0,5% w tym okresie.

I chociaż już trzeci rok z rzędu można zaobserwować polepszanie sytuacji ekonomicznej w strefie euro oraz w całej Unii Europejskiej, to poprawa nie następuje już tak szybko, a czynniki takie jak spowolnienie na światowych rynkach wschodzących i narastające napięcie geopolityczne wpływają na pogorszenie perspektyw wzrostu na rok 2015 oraz 2016.

Niemniej sytuacja w branży montażu kontraktowego nie będzie wyglądała tak źle. Reed Electronics Research prognozuje, że przychody za 2015 rok w tym sektorze wyniosą 25,6 mld EUR, przy czym większość, bo 15,15 mld EUR, wypracują firmy z Europy Środkowej i Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Analitycy Reed Electronics Research uważają, że sytuacja będzie się dalej poprawiać do 2019 roku, gdy przychody z rynku EMS w Europie osiągną 27,37 mld USD. Średni roczny wzrost w regionie CEE/MENA w latach 2014-2019 wyniesie 1,4% (16,21 mld EUR w 2019 roku), natomiast średni roczny wzrost w Europie Zachodniej wyniesie 1,48% (11,16 mld EUR w 2019 roku).

W Europie działa ponad 100 firm oferujących usługi montażu na zlecenie, ale na rynku dominują 3 globalne firmy: Foxconn, Flextronics oraz Jabil, których łączne przychody w 2014 roku stanowiły 44,5% przychodów całej branży (90% z tego pochodziło z fabryk w Europie Środkowej i Wschodniej, działających w sektorze 3C - the Computer, Consumer and Communication). Rozszerzając tę analizę: 50 największych firm generuje 75% przychodów w branży, czyli 19,1 mld EUR. Eksperci Reed Electronics Research uważają, że można się spodziewać, że konsolidacja w branży będzie postępować, na co wpływ mają silna konkurencja cenowa, słaby wzrost ekonomiczny oraz rosnące wymagania klientów dotyczące rozszerzania zakresu usług związanych z projektowaniem czy serwisem.

A jakie branże są najatrakcyjniejsze dla firm EMS? Dla przedsiębiorstw z Zachodniej Europy są to sektory: kosmiczny, obronny, motoryzacyjny, medyczny, przemysłowy, kontroli i oprzyrządowania oraz telekomunikacyjny. Dobrych wzrostów można się także spodziewać w takich obszarach jak: energetyka, transport, oświetlenie LED oraz energia odnawialna. Z kolei w regionie Europy Środkowej i Wschodniej oraz innych krajach o niskich kosztach produkcji główny nacisk położony jest na produkcję małych i średnich serii o dużej różnorodności.

Źródło: Reed Electronics Resarch

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2