reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© lavitreiu dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 02 grudnia 2015

Eyescan zdiagnozuje na podstawie tęczówki oka

Urządzenie skanujące oko to wynalazek studentów Politechnik Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Eyescan umożliwi lekarzom postawienie wstępnej diagnozy.
Eyescan ma składać się ze specjalnego urządzenia, które będzie skanowało oko. Następnie dane będą analizowane i wysyłane do wirtualnej bazy danych, a lekarz, korzystając z aplikacji, odczyta dane i wstępną diagnozę. Będą tam wypisane m.in. zmiany jakie zaszły w organizmie oraz lista potencjalnych chorób – informuje serwis PAP – Nauka w Polsce. Urządzenie skanujące oko ma być zintegrowane z aplikacją na smartfon i tablet.

Na obecnym etapie wynalazku stworzony jest prototyp oprogramowania do analizowania obrazu tęczówki. Kolejnym krokiem będzie konstrukcja urządzenia do skanowania oka w odpowiednich warunkach oświetleniowych, ale na to potrzebne są środki finansowe – informuje PAP jeden z twórców projektu Marcin Joka.
Badacze odwołują się do irydologi, czyli nauki zajmującej się badaniem tęczówki oka i dna oka, którego celem jest ocena aktualnego stanu zdrowia. Po konsultacjach pomysłu z lekarzami, okazało się, że część z nich jest zainteresowana takim rozwiązaniem. Marcin Joka powiedział, że w Polsce lekarze są podzieleni co do skuteczności irydologii, ale np. w Stanach Zjednoczonych czy Niemczech zaczyna się ją wprowadzać do normalnej praktyki lekarskiej.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-1