reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© firebrandphotography dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 27 listopada 2015

Roboty i rośliny, czyli rewolucja w architekturze

Poznańska uczelnia w ramach międzynarodowego konsorcjum realizuje program Flora Robotica. Jego efektem ma być hybrydowy system składający się z robotów i roślin.
Projekt ma przede wszystkim znaczenie architektoniczne, maleńkie roboty mają wspierać rośliny we wzroście, a następnie wspólnie z nimi tworzyć elementy tzw. żywej architektury, czyli np. ławeczki utworzone z żyjących roślin, czy ekrany maskujące elementy budynków - mówi dla portalu PAP – Nauka w Polsce prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Zakładamy, że dzięki robotom - współpracującym z roślinami - będziemy mogli regulować i sterować roślinami i że być może uzyskamy w ten sposób coś w rodzaju naturalnych, żyjących elementów architektonicznych - podkreśla rozmówca PAP.

Każdy z robotów będzie ważył kilkadziesiąt gramów. Naukowcy już pracują nad różnego typu sensorami, które pozwolą określać położenie roślin w przestrzeni, oraz urządzeniami wykorzystującymi różne bodźce do modulowania wzrostu roślin.

Projekt Flora Robotica o wartości około 3,6 mln EUR realizuje międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi właśnie Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz niemiecki Uniwersytet w Paderborn, Centrum Technologii Informatycznych w Architekturze Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuki, Kopenhaski Uniwersytet Informatyczny, niemiecka Cybertronica UG i austriacki Uniwersytet w Grazu.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2