reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© tom schmucker dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 17 listopada 2015

Arcus i T-matic Systems kontra Energa: kolejna odsłona sporu

Spółki Arcus i T-matic Systems złożyły pozew przeciwko Energa-Operator o ustalenie nieważności umowy na dostawę 310 tys. inteligentnych liczników. Wartość przedmiotu sporu to 77 mln PLN.
Przedmiotem umowy realizacyjnej była dostawa i instalacja 310 tysięcy inteligentnych liczników
w technologii PRIME, w ramach kolejnego etapu realizacji projektu inteligentnego opomiarowania odbiorców prądu w Polsce. W ramach tej umowy realizacyjnej z 2013 roku Arcus oraz spółka zależna T-matic zobowiązały się do realizacji dostawy urządzeń i oprogramowania oraz uruchomienia infrastruktury licznikowej dla określonego obszaru instalacyjnego.

Jak czytamy w treści pozwu, umowa „zawiera zasadnicze mankamenty konstrukcyjne, które wskazują, że obarczona jest sankcją bezwzględnej nieważności”. Arcus precyzuje, że dokument nie określa precyzyjnie przedmiotu świadczenia, czego skutkiem jest brak zawarcia umowy jako takiej. Arcus oświadcza również, że umowa „narusza w sposób rażący równowagę stron stosunku zobowiązaniowego, a zatem pozostaje ona sprzeczna z istotą zobowiązania oraz jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, a tym samym obarczona jest również z tego powodu sankcją nieważności”. Umowa nie określa również w sposób wiążący procedur weryfikacyjnych i przedmiotu świadczenia.

Arcus 15 października 2015 roku skierował wraz z T-matic do Energa-Operator wezwanie dotyczące podjęcia negocjacji w przedmiocie ważności umów realizacyjnych na dostawę oraz uruchomienie infrastruktury liczników. Arcus liczy na polubowne zakończenie sporu, który dotyczy już łącznie 450 tys. inteligentnych liczników zamontowanych w polskich domach.

W maju tego roku Energa-Operator pozwała Arcus i T-matic Systems o zapłatę 23,1 mln PLN kar umownych za zwłokę w realizacji zamówień publicznych wynikających z umów zawartych w 2011 roku. Spółki podpisały wówczas umowę ramową na 8 lat, czego skutkiem były umowy realizacyjne zawarte w 2011 i 2013 roku.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2