reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Anna Lewandowska Przemysł elektroniczny | 19 listopada 2015

SatBałtyk – satelitarny monitoring Bałtyku

System satelitarnego monitoringu środowiska Bałtyku pod nazwą „SatBałtyk” zrealizowany w ramach PO Innowacyjna Gospodarka już działa i jest dostępny dla użytkowników.
SatBałtyk umożliwia określanie stanu i prognozowanie zmian środowiska Morza Bałtyckiego i postępującego zanieczyszczania jego wód rożnymi substancjami. System działa w oparciu o nowatorskie techniki satelitarne, wsparte odpowiednimi modelami matematycznymi procesów zachodzących w tym morzu. System SatBałtyk będzie dostarczał aktualnych informacji w postaci map, danych liczbowych, prognoz zmian i opisów charakterystyk strukturalnych i funkcjonalnych środowiska Morza Bałtyckiego. Dane uzyskuje się zarówno na podstawie obserwacji z poziomu satelitarnego, jak i z bezpośrednich pomiarów w środowisku.

W systemie SatBałtyk wykorzystuje się specjalnie stworzoną infrastrukturę pomiarową złożoną z różnych urządzeń „podsatelitarnych”. Obejmuje ona boje i platformy pomiarowe, stacje terenowe i laboratoria specjalistyczne wyposażone w wysokiej jakości aparaturę pomiarową. Okresowo korzysta się także ze statków badawczych instytucji tworzących Konsorcjum SatBałtyk

Jak podkreślają twórcy projektu, w pewnym sensie najcenniejszych danych „podsatelitarnych” o środowisku morskim dostarczają autonomiczne boje pomiarowe. Wyposażenie tych boi to między innymi szereg czujników do pomiarów nad i pod powierzchnią wody, systemy do transmisji danych pomiarowych oraz baterie zasilające aparaturę. Dla przykładu boja SatBałtyk 1, skonstruowana i zbudowana specjalnie do kontrolnych pomiarów „podsatelitarnych”, wyposażona jest w liczne mierniki, takie jak stacja meteorologiczna wraz z czujnikami natężenia promieniowania słonecznego, i liczne czujniki mierzące parametry fizyczne, chemiczne i jakość wody morskiej oraz dopływ energii promieniowania na głębokościach 1 m i 5 m. Jest to w sumie ok. 20 najwyższej klasy urządzeń pomiarowych.Boja pomiarowa SatBałtyk 1 zakotwiczona w Zatoce Gdańskiej

Dane zebrane dzięki systemowi SatBatłytk mogą być pomocne w wypełnieniu przez nasz kraj zobowiązań wynikających z międzynarodowych konwencji i regulacji prawnych, zobowiązań dotyczących ochrony i obligatoryjnego monitorowania tego środowiska, w tym monitorowania procesów wpływających na klimat w naszym regionie Europy.
Realizatorami systemu są Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

© Konsorcjum SatBałtyk

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1