reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© enruta dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 13 listopada 2015

Już jutro start balonu stratosferycznego – STARDUST

Organizacja studencka SimLE realizuje swój kolejny projekt, czyli budowę balonu stratosferycznego, którego start zaplanowano na sobotę. Tego dnia swoją jednostkę wypuści także firma Blue Dot Solutions.
Balon ma służyć testowaniu elektroniki oraz wykonywaniu badań w warunkach stratosferycznych. Podczas pierwszego lotu studenci zamierzają przetestować m.in. autorski system stabilizacji oraz system komunikacji. Jak podkreślają standardowe balony stratosferyczne w trakcie wznoszenia nieustannie się obracają. Studenci z SimLe wpadli na pomysł, jak zapobiec temu problemowi.

– W gondoli balonu zamontowaliśmy specjalny system stabilizacji, który ma na celu uniknięcie błędów pomiarowych i zapewnienie najwyższej jakości filmów. Będziemy za pomocą kamer rejestrować przebieg misji naszego balonu. Ponadto gondola jest wyposażona w system APRS, który pozwoli nam namierzać położenie balonu – mówi Karol Pelzner, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Balon stworzony przez SimLE nie będzie jedynym startującym tego dnia. Równolegle swoją jednostkę wypuści firma Blue Dot Solutions, która jest partnerem projektu Stardust. - Zrobią to w ramach misji wykonywanej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej: wyślą do stratosfery i zrobią zdjęcie maskotce sondy Rosetta, która pomagała Agencji w badaniu pewnej komety – powiedział dla serwisu PAP - Nauka w Polsce Karol Pelzner.

Start balonu będzie można obejrzeć 14 listopada o godz. 10.00 w Toruniu. Lateksowy balon osiągnie wysokość 30 000 metrów i podczas dwugodzinnego lotu przemierzy około 100 km. Dlaczego studenci pojadą testować balon do Torunia? Zdecydowały względy bezpieczeństwa – niepewne warunki pogodowe oraz prawdopodobieństwo lądowania balonu na Morzu Bałtyckim.

Aktualizacja: start balonu przełożony!

- Z wielkim bólem podjęliśmy wspólną decyzję wraz z naszym partnerem Blue Dot Solutions o przełożeniu startu misji balonu ze względu na silny wiatr. Wypuszczenie balonu w takich warunkach wiązałoby się ze zbyt dużym ryzykiem, dlatego start zostanie najprawdopodobniej przełożony na 5 grudnia - informuje SimLE.

Źródło: infowire.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2