reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© solarseven dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 10 listopada 2015

Wydajniejsze rutery z AGH

Zespół dr. Jerzego Domżała z AGH opracował rozwiązanie, które zwiększy przepustowość sieci nawet o 30 proc.
- Wspólnie z moim zespołem staramy się opracować nowe rozwiązania, które pozwolą na szybszą, bardziej efektywną i przez to tańszą transmisję ruchu w sieci, np. w Internecie - mówi dr inż. Jerzy Domżał z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeden z laureatów tegorocznych Nagród Naukowych POLITYKI.

- Z roku na rok ludzie generują coraz więcej ruchu w sieci. Operatorzy w odpowiedzi zwiększają przepustowość łączy, np. dokładając kolejną nitkę światłowodu, kolejną radiolinię, kolejne zasoby sieciowe. A przecież obecna sieć ciągle nie jest wykorzystana w całości. Łącza są przewymiarowane - opowiada naukowiec w portalu PAP – Nauka w Polsce. Operatorzy, gdy ruch na danym łączu zbliża się do 50 proc., starają się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą wywołać opóźnienia lub natłok w sieci. W tej chwili taniej jest zwiększyć przepustowość kupując infrastrukturę, niż zainwestować w nowe rozwiązania i przesyłać więcej ruchu na tej samej infrastrukturze.

Zespół dr. Domżała opracował ruter, a więc urządzenie sieciowe, które decyduje, jaką trasą wysyłać pakiety danych. Naukowiec wyjaśnia, że w domach mamy rutery mało wydajne, o relatywnie niskiej jakości. A rozwiązanie z AGH dotyczy ruterów stosowanych w sieciach operatorskich - to duże i potężne urządzenia, warte np. kilka mln zł. - Chodzi o to, żeby nie wymieniać tych urządzeń, tylko zmienić sposób ich działania - mówi naukowiec. Dodaje, że chodzi o udoskonalenie funkcjonowania systemu operacyjnego rutera tak, by mógł on przesyłać więcej pakietów siecią, która już istnieje.

Udoskonalenia te polegają m.in. na takim uszeregowaniu ruchu, by te najważniejsze przesyłane siecią pakiety były obsługiwane jako pierwsze. - Bo to, że maila odbierze się pół minuty później, pewnie większej różnicy nie zrobi. Ale pół minuty przerwy w oglądaniu telewizji internetowej może już wywołać frustrację użytkownika - opowiada badacz.

Kolejną propozycją naukowców jest rozwiązanie, które umożliwi wykorzystanie wielu ścieżek w sieci jednocześnie. - Na przykład dziś, jeśli trzeba przesłać dane między Krakowem a Gdańskiem, rutery wybiorą zawsze trasę przez Warszawę, ale już nie przez Poznań, mimo że tam są dostępne zasoby. Tak jest skonstruowana sieć. Do tej pory nikt nie wynalazł sensownego rozwiązania, jak przesłać pakiety kilkoma uzupełniającymi się ścieżkami - zapewnia dr Domżał. To wyzwanie, bo np. pakiety muszą trafiać do odbiorcy we właściwej kolejności i tak, by nie było strat.

Prototyp rutera jest już gotowy. - Zgłosiliśmy to rozwiązanie do ochrony w wielu krajach, m.in. w USA i w Unii Europejskiej. Jesteśmy też w trakcie prowadzenia rozmów z wiodącym producentem sprzętu na temat wdrożenia - mówi teleinformatyk.

Żródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 27 2018 00:02 V9.5.0-1