reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 listopada 2015

422 mln EUR na „Kredyt na innowacje”

Kredyt technologiczny będzie dostępny już w tym roku: 7 grudnia rusza pierwszy konkurs w ramach działania „Kredyt na innowacje technologiczne”, Programu Inteligentny Rozwój.
„Kredyt na innowacje technologiczne” to nowe wcielenie znanego przedsiębiorcom „Kredytu technologicznego”, z którego w poprzedniej perspektywie finansowej skorzystało 600 firm. Nowy program będzie jednym z podstawowych źródeł pozyskania kapitału na wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych dla firm z sektora MŚP w obecnym rozdaniu środków unijnych. Wspierane będą wdrożenia innowacji o charakterze technologicznym; do przedsiębiorców trafi łącznie 422 mln EUR. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały czas na złożenie wniosków o dofinansowanie do 20 stycznia 2016 roku.

Konkurs ogłosił Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). BGK podpisał umowy współpracy z 17 bankami, które będą udzielać kredytu przedsiębiorstwom z sektora MŚP.

- Ogromne zainteresowanie przedsiębiorców wskazuje, że może on powtórzyć sukces „Kredytu technologicznego” - swojego poprzednika z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) – powiedział wiceprezes - pierwszy zastępca prezesa zarządu BGK Radosław Stępień. – W nowym programie wprowadzonych zostało szereg usprawnień: skrócony czas oceny wniosków, więcej pieniędzy na każdy projekt i rozszerzenie możliwości finansowania kosztów wdrożenia innowacji. Bardzo ważna zmiana dotyczy także zasady składania wniosków – warunek „kto pierwszy ten lepszy” zastąpi zasada „kto najlepiej spełni postawione kryteria”. Dzięki temu dofinansowanie otrzymają najbardziej innowacyjne technologie – dodał Stępień.

- Zakładamy, że Kredyt na innowacje technologiczne PO IR w blisko 70% będzie finansował projekty w kategorii przemysłu wysokiej i średnio wysokiej technologii oraz usług wysokiej technologii i pozostałych usług opartych na wiedzy. (...) Ministerstwo Gospodarki planuje wsparcie ok. 400 inwestycji, w ramach których powstanie ponad 1500 miejsc pracy - powiedziała Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Bezpośrednią korzyścią dla firm jest dotacja w postaci premii technologicznej, stanowiąca częściową spłatę kredytu technologicznego udzielanego przez banki na realizację inwestycji technologicznej. Maksymalna wysokość premii technologicznej w nowej odsłonie konkursu wzrośnie z 4 do 6 mln PLN. Dodatkowo przedsiębiorca nie będzie musiał ponosić wydatków na opinie o nowej technologii, które wcześniej stanowiły załącznik do wniosku o dofinansowanie, a funkcje te przejmie ocena innowacyjności przez panel ekspertów w BGK.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1