reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Aplisens Przemysł elektroniczny | 04 listopada 2015

Spadł zysk Aplisensa

Aplisens podsumowuje pierwsze trzy kwartały 2015 roku: spółka zwiększa sprzedaż w Polsce i UE, ale sytuacja nie wygląda już tak dobrze na rynkach WNP, gdzie przychody maleją.
W trakcie 9 miesięcy 2015 roku Aplisens wypracował 65,4 mln zł przychodów wobec 67 mln zł rok wcześniej (spadek 2,5 proc. rdr). Bieżący rok jest szczególnie udany dla spółki na rynku polskim, gdzie sprzedaż producenta aparatury kontrolno-pomiarowej wyniosła 30,12 mln zł (wzrost o 16 proc. rdr).

Po trzech kwartałach 2015 roku Aplisens wypracował 10,4 mln zł zysku netto (spadek 3 proc. rdr), EBIDTA spółki wyniosła 17,17 mln zł. Tegoroczne wyniki spółki są efektem wzrostóww Polsce oraz UE oraz spadku sprzedaży na rynkach WNP.

- Sytuacja polityczna związana z konfliktem rosyjsko-ukraińskim, sankcje gospodarcze nałożone na Rosję przez UE oraz spadek ceny ropy naftowej spowodowały pogorszenie się kondycji rynków WNP. Z drugiej jednak strony obserwujemy dynamiczne wzrosty sprzedaży w Polsce (16 proc. rdr) oraz w Unii Europejskiej. Na rynku niemieckim odnotowaliśmy wzrost sprzedaży o prawie 26 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2014 roku, natomiast spółka zależna Aplisens Czechy zwiększyła przychody ze sprzedaży o ponad 54 proc. rdr – wyjaśnia Adam Żurawski, prezes Aplisensa.

W III kw. 2015 r. Aplisens odnotował 22,55 mln zł przychodów ze sprzedaży. Wynik netto oraz EBITDA producenta aparatury kontrolno-pomiarowej wyniosły w minionym kwartale odpowiednio 3,3 mln zł oraz 5,87 mln zł. Jak zaznacza Adam Żurawski, pomimo słabszej sprzedaży na Wschodzie, w III kw. po raz pierwszy od wielu kwartałów spółka odnotowała wyraźny wzrost zamówień z rynków WNP (około 18 proc.) w stosunku do III kw. 2014 roku. Tendencja ta utrzymuje się również na początku IV kw. 2015 roku.

Prezes Aplisensa z umiarkowanym optymizmem ocenia perspektywy spółki do końca roku. - Wzrosty sprzedaży w 2015 rdr na poziomie jednostkowym na pewno będą. Wiele zależy od sytuacji gospodarczej na Wschodzie, ale spodziewamy się perspektywy wzrostów jednocyfrowych. Spadki sprzedaży odnotowywane na rynkach WNP zostaną zrekompensowane wzrostami sprzedaży na rynku polskim i innych krajów UE – zaznacza Adam Żurawski.

Grupa © APLISENS jest producentem aparatury kontrolno-pomiarowej przeznaczonej na potrzeby automatyki przemysłowej.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2