reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© beisea dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 29 października 2015

SENER już w przyszłym roku zacznie dostarczać urządzenia dla misji Proba-3

Proba-3 będzie jedną z pierwszych misji kosmicznych Polski od czasu wejścia do ESA. Ważną rolę będzie w niej odgrywać SENER sp. z o.o.
Grupa inżynieryjno-techniczna SENER jest odpowiedzialna, jako główny wykonawca, za misję kosmiczną Proba-3 realizowaną na zamówienie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Część prac będzie wykonywana przez SENER Sp. z o.o. (polski oddział firmy w Warszawie), przez co Proba-3 stanie się jednym z pierwszych znaczących projektów polskiego przemysłu kosmicznego po przystąpieniu Polski do ESA – informuje spółka w komunikacie.

SENER zainaugurował prace nad projektem już 1 października 2014 roku, gdy podpisał porozumienie o rozpoczęciu pierwszego etapu. Celem misji Proba-3 jest demonstracja na orbicie technologii precyzyjnego lotu satelitów w formacji. To złożone przedsięwzięcie techniczne i organizacyjne wymaga udziału wielu firm sektora kosmicznego z ponad 10 krajów, w tym polskich firm i instytucji, wśród których znaczącą rolę odgrywa SENER – podkreśla spółka.


- SENER w Polsce opracuje istotne komponenty satelity koronografu, w tym mechanizm rozkładania panelu słonecznego (ang. Solar Array Deployment Mechanism - SADM) oraz będzie uczestniczył w opracowaniu struktury głównego przyrządu optycznego (ang. Optical Bench Assembly -OBA). Dla efektywnej realizacji wymienionych powyżej działań kluczowe jest zaangażowanie krajowych podwykonawców, którym zdobyte w misji doświadczenie pozwoli na zbudowanie strategicznych zdolności w inżynierii kosmicznej, i które z kolei umożliwią im udział w innych programach kosmicznych w przyszłości - poinformowała Aleksandra Bukała, dyrektor generalny SENER sp. z o.o.

Prace SENER w Polsce w tej misji będą trwały w 2015 i 2016 roku. Na początku roku 2016 firma zacznie dostarczać pierwsze zbudowane w Polsce urządzenia.

Jako misja demonstracyjna lotów w formacji, Proba-3 składa się z dwóch satelitów, które mają być umieszczone na mocno eliptycznej orbicie okołoziemskiej. Zrealizują one szereg manewrów i pomiarów eksperymentalnych, które pozwolą na ocenę prawidłowości nowych algorytmów i systemów sterowania, wymaganych w tej misji. Dodatkowo zweryfikowana zostanie względna wzajemna precyzja oraz stabilność tych manewrów. Dodatkowym celem naukowym misji jest utworzenie wirtualnego koronografu (przyrządu do analizy korony słonecznej). Instrument ten powstanie poprzez przecyzyjne umiejscowienie względem siebie dwóch satelitów w odległości kilkudziesięciu metrów. Jeden z nich (okulter) będzie zasłaniał tarczę Słońca podczas, gdy drugi (koronograf) będzie obserował jego koronę. Powstały w ten sposób potężny instrument będzie większy od jakiegokolwiek pojedynczego urządzenia, które mogłoby zostać wyniesione na orbitę okołoziemską z wykorzystaniem obecnie posiadanej technologii.

Żródło: SENER
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 17 2019 14:20 V11.11.0-2