reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alphaspirit dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 21 października 2015

Rekordowy wzrost nakładów przedsiębiorców na innowacyjność

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące wydatków na badania i rozwój za 2014 rok. Wydatki sektora prywatnego na B+R były o prawie 20% wyższe niż rok wcześniej.
Jak wynika z informacji GUS kolejny rok z rzędu wzrosły wydatki na B+R ogółem. Nakłady wewnętrzne na działalność badawczą i rozwojową (GERD) w 2014 r. wyniosły ponad 16,1 mld zł i wzrosły w stosunku do roku poprzedniego o ponad 12%. To oznacza, że na finansowanie prac B+R przeznaczyliśmy 0,94% PKB (wobec 0,87% rok wcześniej). Dane te potwierdzają trend odnotowany w światowych klasyfikacjach. Jak pokazują wyniki Global Innovation Index 2015 w latach 2008-2013, a zatem w czasie kryzysu gospodarczego, Polska zajmowała pierwsze miejsce jeśli chodzi o dynamikę wzrostu nakładów prywatnych (BERD) oraz drugie - za Chinami - jeśli chodzi o wzrost wydatków rządowych (GERD).

W 2014 roku rekordowy wzrost nakładów na działalność badawczą i rozwojową nastąpił w sektorze przedsiębiorstw. Na prace badawczo-rozwojowe przeznaczyły ponad 7,5 mld zł, co oznacza wzrost o 19,7% w stosunku do 2013 roku.

– Zaangażowanie przedsiębiorców w działalność badawczo-rozwojową stanowi klucz do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki. Wzrost tego zaangażowania to efekt wprowadzenia przez NCBR instrumentów wsparcia motywujących do zwiększania nakładów sektora prywatnego na B+R i zintensyfikowania współpracy z jednostkami naukowymi. Wykazywane przez przedsiębiorców wydatki są już porównywalne z wydatkami rządowymi, jednak to dopiero zwiastun nadchodzących zmian. Jestem przekonany, że w ciągu trwającej perspektywy finansowej UE polska gospodarka wykładniczo zwiększy nakłady na innowacyjność – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Nakłady sektora prywatnego stanowią obecnie 46,6% nakładów na B+R w Polsce ogółem, w porównaniu z 43,6% rok i 37,2% dwa lata wcześniej. NCBR już w poprzedniej perspektywie finansowej dostosowywał swoje pogramy do wymagań stawianych w nowych programach UE, dzięki czemu wspierał przedsiębiorców za pomocą innowacyjnych programów. Centrum przeprowadziło m.in. pilotażowe konkursy „Demonstrator +” czy tzw. „szybka ścieżka” w ramach PO Innowacyjna Gospodarka oraz uruchomiło pierwsze dwa programy sektorowe - INNOLOT i INNOMED - które z powodzeniem są kontynuowane w obecnej perspektywie finansowej, w której na wsparcie innowacji NCBR przeznaczy ponad 4 mld euro.

Źródło: NCBR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-2