reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alphaspirit dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 21 października 2015

Rekordowy wzrost nakładów przedsiębiorców na innowacyjność

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące wydatków na badania i rozwój za 2014 rok. Wydatki sektora prywatnego na B+R były o prawie 20% wyższe niż rok wcześniej.
Jak wynika z informacji GUS kolejny rok z rzędu wzrosły wydatki na B+R ogółem. Nakłady wewnętrzne na działalność badawczą i rozwojową (GERD) w 2014 r. wyniosły ponad 16,1 mld zł i wzrosły w stosunku do roku poprzedniego o ponad 12%. To oznacza, że na finansowanie prac B+R przeznaczyliśmy 0,94% PKB (wobec 0,87% rok wcześniej). Dane te potwierdzają trend odnotowany w światowych klasyfikacjach. Jak pokazują wyniki Global Innovation Index 2015 w latach 2008-2013, a zatem w czasie kryzysu gospodarczego, Polska zajmowała pierwsze miejsce jeśli chodzi o dynamikę wzrostu nakładów prywatnych (BERD) oraz drugie - za Chinami - jeśli chodzi o wzrost wydatków rządowych (GERD).

W 2014 roku rekordowy wzrost nakładów na działalność badawczą i rozwojową nastąpił w sektorze przedsiębiorstw. Na prace badawczo-rozwojowe przeznaczyły ponad 7,5 mld zł, co oznacza wzrost o 19,7% w stosunku do 2013 roku.

– Zaangażowanie przedsiębiorców w działalność badawczo-rozwojową stanowi klucz do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki. Wzrost tego zaangażowania to efekt wprowadzenia przez NCBR instrumentów wsparcia motywujących do zwiększania nakładów sektora prywatnego na B+R i zintensyfikowania współpracy z jednostkami naukowymi. Wykazywane przez przedsiębiorców wydatki są już porównywalne z wydatkami rządowymi, jednak to dopiero zwiastun nadchodzących zmian. Jestem przekonany, że w ciągu trwającej perspektywy finansowej UE polska gospodarka wykładniczo zwiększy nakłady na innowacyjność – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Nakłady sektora prywatnego stanowią obecnie 46,6% nakładów na B+R w Polsce ogółem, w porównaniu z 43,6% rok i 37,2% dwa lata wcześniej. NCBR już w poprzedniej perspektywie finansowej dostosowywał swoje pogramy do wymagań stawianych w nowych programach UE, dzięki czemu wspierał przedsiębiorców za pomocą innowacyjnych programów. Centrum przeprowadziło m.in. pilotażowe konkursy „Demonstrator +” czy tzw. „szybka ścieżka” w ramach PO Innowacyjna Gospodarka oraz uruchomiło pierwsze dwa programy sektorowe - INNOLOT i INNOMED - które z powodzeniem są kontynuowane w obecnej perspektywie finansowej, w której na wsparcie innowacji NCBR przeznaczy ponad 4 mld euro.

Źródło: NCBR
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 17 2019 14:20 V11.11.0-2