reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Raytheon Przemysł elektroniczny | 20 października 2015

Radar AESA wkrótce gotowy do produkcji

Opracowany przez Raytheon radar systemu Patriot w technologii AESA opartej na azotku galu ukończył kluczowe etapy prac rozwojowych – poinformowała spółka.
Zmodernizowany radar systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot o polu widzenia 360 stopni będzie wkrótce gotowy do produkcji dzięki ukończonym w ostatnim czasie ważnym etapom prac inżynieryjnych – informuje Raytheon.

Etapy te obejmują modernizację anteny głównej radaru Patriot poprzez zastosowanie technologii aktywnego elektronicznego skanowania fazowego (AESA) opartej na azotku galu (GaN). Zakończenie tych etapów pozwoli inżynierom Raytheona, którzy obecnie konstruują pełnowymiarową antenę główną radaru, na uruchomienie pełnowymiarowego demonstratora na początku 2016 roku.

– Opracowany przez Raytheon radar AESA oparty na technologii azotku galu jest efektem inwestycji w technologię GaN o wartości przekraczającej 250 milionów dolarów. Stanowi prostą modernizacja ponad 220 jednostek ogniowych Patriot eksploatowanych przez Stany Zjednoczone i 12 pozostałych państw-partnerów systemu Patriot – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych (Integrated Defense Systems) firmy Raytheon. – Modernizacja ta uzyskała zgodę na eksport do wszystkich aktualnych państw-partnerów systemu Patriot, jak również przyszłych partnerów, takich jak Polska. Udoskonalony radar zapewnia obronę w promieniu 360 stopni, a jednocześnie zachowuje wysoką mobilność systemu oraz przyczynia się do obniżenia kosztów jego obsługi i serwisu nawet o 50 procent.

Budowany przez Raytheon radar AESA oparty na GaN składa się z trzech anten zainstalowanych w mobilnym kontenerze radarowym by zapewnić możliwość wykrywania zagrożeń w promieniu 360 stopni. Antena główna AESA oparta na technologii azotku galu to bezpośredni zamiennik obecnie wykorzystywanej anteny bazującej na technologii arsenku galu. Antena w technologii AESA ma około 2,7 m szerokości i 4 m długości i jest zwrócona w stronę głównego zagrożenia. Nowe anteny tylne, czterokrotnie mniejsze od anteny głównej, zapewniają obserwację w tył i z boku anteny głównej, umożliwiając systemowi Patriot zwalczanie zagrożeń we wszystkich kierunkach.

Kilka miesięcy wcześniej Raytheon zbudował tylną antenę AESA opartą na GaN, zintegrował ją z obecnym radarem Patriot z wykorzystaniem istniejącego, niedawno zmodernizowanego sprzętu i oprogramowania służącego do przetwarzania danych, a także pracował nad gładkim przejściem do 360-stopniowego pola obserwacji.

Niedawno zakończone etapy prac to na przykład:
  • ukończenie budowy anteny głównej AESA,
  • budowa kontenera radarowego dla anten AESA,
  • integracja odbiorników oraz cyfrowego procesora radaru z kontenerem radarowym,
  • dostarczenie kontenera do zakładów testowych Raytheon w Pelham (New Hampshire),
  • testy systemu chłodzącego radaru.

Źródło: Raytheon

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-1