reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© luchschen dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Rewolucyjne technologie ciekłokrystaliczne powstają w Polsce

Wojskowa Akademia Techniczna podpisała z firmami list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze technologii ciekłokrystalicznych.

Podpisanie dokumentu odbyło się w ramach III posiedzenia Polsko-Amerykańskiej Rady Innowacji, która stanowi platformę współpracy między polskimi i amerykańskimi instytucjami i przedsiębiorstwami aktywnymi w obszarze innowacji. - Jest nam niezmiernie miło, że nasze osiągnięcia w zakresie prac nad nowymi materiałami ciekłokrystalicznymi zostały dostrzeżone i docenione przez tak renomowane firmy jak Raytheon i Vescent Photonics Inc. – powiedział prof. Krzysztof Czupryński, prorektor WAT ds. naukowych. - Zespół Materiałów Ciekłokrystalicznych Wojskowej Akademii Technicznej prowadził przez ostatnie lata intensywne badania w tych obszarach, gdyż spodziewamy się i już obserwujemy znaczne zainteresowanie materiałami ciekłokrystalicznymi dedykowanymi dla tych obszarów. Jesteśmy głęboko przekonani, iż w pewnych obszarach zastosowań urządzeń mikrofalowych, rozwiązania ciekłokrystaliczne dokonają podobnego przełomu jak zamiana technologii CRT na LCD – pisze WAT w komunikacie.
Jak podkreśla uczelnia, materiały ciekłokrystaliczne odegrały znaczącą rolę w wielu dziedzinach naszego życia, zrewolucjonizowały wszystkie niemal obszary zobrazowania informacji, począwszy od dużych ekranów telewizyjnych, przez monitory komputerowe do niewielkich wyświetlaczy urządzeń mobilnych. Również wiele systemów projekcyjnych i symulatorów pojazdów wykorzystuje technologie ciekłokrystaliczne. Wspólną cechą tych wszystkich rozwiązań jest zakres promieniowania elektromagnetycznego, w którym pracują – jest to promieniowanie widzialne.
Zarówno przed Europą, jak i Ameryką stoją nowe wyzwania i możliwości związane z zastosowaniami dla celów cywilnych i wojskowych, ciekłych kryształów jako ośrodka modulującego promieniowanie elektromagnetyczne o większych długościach fali niż zakres widzialny. W grę wchodzą tutaj zakresy podczerwieni średniofalowej oraz dalsze zakresy: terahercowy i gigahercowy. Wojskowa Akademia Techniczna informuje także, że w nieoficjalnych wypowiedziach przedstawiciele Vescent Photonics i Raytheon podkreślali, że nawiązana bliższa i długofalowa współpraca w obszarze technologii ciekłokrystalicznych z polskim liderem prowadzącym badania nad nowymi generacjami materiałów ciekłokrystalicznych przyczyni się do szybszego rozwoju tej dziedziny z korzyścią dla firm i uczelni. Źródło: WAT

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 28 2024 10:16 V22.4.20-2
reklama
reklama