reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© beaniebeagle dreamstime.com Nauka | 14 października 2015

Badacze z WEiTI PW w eksperymencie na miarę Nobla

Polskie zespoły, w tym naukowcy z Politechniki Warszawskiej, od lat biorą udział w eksperymencie Super-Kamiokande, w którym uczestniczy także tegoroczny noblista, fizyk Takaaki Kajita.
Tegorocznymi laureatami nagrody Nobla z fizyki zostali Takaaki Kajita, z japońskiego eksperymentu Super-Kamiokande oraz Arthur B. McDonald, z kanadyjskiego eksperymentu SNO. W eksperymencie Super-Kamiokande od wielu lat biorą udział polskie zespoły naukowe, w tym zespół z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin zdobyli Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald. Oscylacja neutrin dowodzi, że mają one masę.

Część eksperymentu Super-Kamiokande stanowi projekt T2K (Tokai to Kamiokande), realizowany od kilku lat przy znacznym wkładzie zespołu z Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych, kierowanego przez prof. Krzysztofa Zarembę.

Członkowie tego zespołu to: prof. Janusz Marzec, dr Michał Dziewiecki, dr Robert Kurjata, mgr Marcin Ziembicki, mgr Andrzej Rychter oraz mgr Piotr Płoński.

Źródło: Politechnika Warszawska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1