reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PillBox Przemysł elektroniczny | 06 października 2015

Elektroniczne pudełko na leki na Kickstarterze

Tym razem polski start-up zbiera fundusze na rozwiązanie, które jest naprawdę potrzebne – PillBox - inteligentny dozownik leków z pewnością przydałby się w niejednym domu.
Elektroniczne pudełko na leki opracował zespół młodych ludzi, w skład którego wchodzą m.in. studenci, doktoranci i absolwenci Politechniki Gdańskiej. Poprzedni produkt tego zespołu to aplikacja na smartfony, dr Pocket, czyli rodzaj asystenta, który zarządza przyjmowaniem leków. Teraz inżynierowie poszli o krok dalej i stworzyli inteligentny dozownik, który odmierzy odpowiednią dawkę leku i przypomni o tym, żeby ją wziąć. Urządzenie współpracuje z aplikacją dr Pocket. PillBox wydaje odpowiednią dawkę leku, umieszczając ją w jednym ze specjalnych pojemników. Gdy przychodzi czas na przyjęcie lekarstwa, PillBox sygnalizuje to za pomocą sygnału świetlnego i dźwiękowego.

- Nasz produkt kierujemy do osób regularnie przyjmujących leki oraz ich opiekunów. System dba o to, aby chory przyjął właściwy lek we stosownym czasie, informując go o tym za pośrednictwem telefonu – mówi współtwórca PillBox, Sebastian Mul, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

System pozwala na zdalną opiekę nad osobą przejmującą leki, a jego obsługa jest intuicyjna. Aby wprowadzić lek do aplikacji, wystarczy zeskanować kod kreskowy z opakowania leku i wybrać użytkownika, dla którego lek jest przeznaczony. Dzięki systemowi powiadomień oraz dostępowi do historii leczenia, można zdalnie kontrolować proces leczenia u podopiecznego i co najważniejsze – błyskawicznie reagować w przypadku nieprawidłowości. Dr Pocket informuje także o przeciwwskazaniach wynikających z przyjmowania danego leku lub ewentualnym konflikcie pomiędzy składnikami dwóch leków.

PillBox został także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Podczas prototypowania urządzenia, postanowiliśmy w sposób szczególny wesprzeć osoby niewidome. Aby wyeliminować ryzyko przyjęcia nieodpowiedniego leku, urządzenie wysuwa linie naprowadzające, po których użytkownik przesuwa palec, a te doprowadzają go do właściwego pojemnika z lekiem – mówią autorzy PillBox.

– Naszemu zespołowi udało się stworzyć komunikujący się z platformą prototyp urządzenia PillBox oraz układ wydający odpowiednią dawkę leku. Aby wdrożyć produkt na rynek niezbędne jest pozyskanie funduszy, które zbieramy na portalu crowdfundingowym – mówią inżynierowie.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze produkcja pierwszej serii elektronicznych dyspenserów leków będzie miała miejsce w drugiej połowie 2016 roku. Już dziś można wesprzeć projekt na portalu Kickstarter.Twórcy PillBox oraz systemu dr Poket działają w sześcioosobowym zespole, w skład którego wchodzą: Marcin Michalak, Mateusz Zauliczny, Sebastian Mul, Zuzanna Struczewska, Maciej Zasada oraz Maciej Jurewicz.

Źródło: © Politechnika Gdańska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2