reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Grinn Przemysł elektroniczny | 02 października 2015

Grinn w Polskim Klastrze Badań i Rozwoju Internetu Rzeczy

Wrocławska firma konstruktorska Grinn jest jednym z podmiotów rozpoczynających właśnie współpracę z Polskim Klastrem Badań i Rozwoju Internetu Rzeczy, którego działalność ruszyła w tym roku.
W obszarze IoT Grinn tworzy dla globalnych marek. Współpracuje z międzynarodowymi partnerami: Telit, Texas Instruments, Wurth Elektronik oraz jednostkami naukowymi, a teraz włączyła się w ekosystem firm oraz ośrodków badawczo-rozwojowych współpracujących w obszarze IoT.

- Przystępujemy do Klastra, bo naszym celem jest wdrażanie na polski rynek innowacyjnych produktów i rozwiązań. Ponadto lubimy dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Dlatego jestem przekonany, że dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w implementowaniu najnowszych technologii i tworzeniu nowatorskich produktów będziemy silnym partnerem, który w pełni zrealizuje założenia Klastra i przyczyni się do zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności – mówi Łukasz Gajda, CTO Grinn. Firma Grinn od 2008 zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych dla przedsiębiorstw z różnych branż. Specjalizuje się w systemach embedded, projektowaniu płyt PCB typu high-speed oraz urządzeń o bardzo niskim poborze mocy, elektronice analogowej i projektach wykorzystujących układy FPGA. Flagowym produktem firmy jest chiliSOM, czyli miniaturowy moduł komputerowy, bazujący na procesorze z rdzeniem ARM Cortex-A8. Konstrukcja modułu umożliwia łatwe wbudowanie do projektowanego urządzenia, a wśród licznych zastosowań można wymienić właśnie aplikacje internetu rzeczy.

Liczba urządzeń podłączonych do sieci już na przełomie 2008 i 2009 przekroczyła liczbę mieszkańców naszego globu. McKinsey Global Institute szacuje, że wartość rynku IoT w 2025 r. osiągnie poziom 4-11 bln dol. Liczby te potwierdzają dynamiczny rozwój IoT i wygląda na to, że internet rzeczy wpłynie na wszystkie gałęzie przemysłu. Skala zastosowań jest bowiem ogromna – od rzeczy codziennego użytku po systemy obronne. Internet rzeczy ma wpływ nie tylko na projektowanie elektroniki, ale jest wyzwaniem dla biznesu, dlatego badania, rozwój i wdrożenia IoT są tak ważne, a popularyzacja IoT odegra kluczową rolę w procesie budowy gospodarki przyszłości.

- Kierunek i tempo rozwoju IoT zależą od producentów i usługodawców. Elementem, który może wyróżnić konkretny produkt lub usługę na tle konkurencji, w znacznej mierze jest jego wartość dodana. Dlatego powinny one opierać się na identyfikacji potrzeb, aktualnych danych i szybkim podejmowaniu decyzji. Warto zwrócić uwagę na to, że w Polsce potencjał rozwoju IoT jest bardzo duży. Co nie zmienia faktu, że napotyka na bariery, których przykładem może być kwestia zasilania. Pomimo tego, że urządzenia wyposażone są w coraz bardziej wydajne baterie, prędzej czy później wymagają podłączenia do zasilania lub wymiany na nowe. To stanowi zaledwie jedno z wielu wyzwań dla firm. IoT to perspektywy nie tylko dla gospodarki, ale dla innowacyjności opartej na kreatywności. Naszym celem jest transfer wiedzy oraz innowacji w IoT, aby efektywnie wykorzystać ich potencjał, pokonać bariery i wykorzystać możliwości, które obecnie pozostają nieodkryte – komentuje Łukasz Gajda.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2