reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Wrocławska Przemysł elektroniczny | 01 października 2015

We Wrocławiu powstał nowy robot

Ma 135 cm wysokości i waży około 50 kg, a potrafi wyrażać emocje, gestykulować, sprawdzić pocztę i obudzić największego śpiocha.
Flash Mk II to kolejny robot społeczny z Katedry Cybernetyki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej. Robota zbudowali dr inż. Jan Kędzierski, Paweł Kaczmarek i Michał Dziergwa. To następca robota Flash, który powstał w ramach europejskiego projektu LIREC, którego celem było zbadanie reakcje ludzi w kontakcie z robotem potrafiącym wyrażać emocje i gestykulować.

Projekt LIREC już się zakończył, ale jeden z partnerów poprosił o kopię robota do własnych badań. Dzięki doświadczeniu przy poprzednich pracach oraz zastosowaniu innych komponentów, wrocławscy inżynierowie mocno ulepszyli robota i w efekcie powstała całkiem nowa konstrukcja. - Sporo zmieniło się też na rynku technologii, dostępne napędy i sterowniki mocy są coraz mniejsze i mocniejsze, dlatego cały system sterowania robota zmniejszyliśmy o połowę – mówi w magazynie „Pryzmat” Politechniki Wrocławskiej Michał Dziergwa.

Flash Mk II ma 135 cm wysokości, około 70 cm szerokości i waży około 50 kg. Jest wyposażony w głowę typu EMYS, która może także pracować jako samodzielne urządzenie. Rozpiętość jego ramion dochodzi do 170 cm. Jest zasilany z akumulatorów litowo-polimerowych i porusza się balansując na dwóch kołach. Potrafi gestykulować ramionami, dłońmi i wyrażać emocje głową składającą się z trzech dysków. Mówi i rozpoznaje mowę w ponad 20 językach. Jego system wizyjny, zbudowany z kamery HD oraz sensora Kinect, potrafi rozpoznać człowieka, gesty, twarz w 3D i obiekty trzymane w dłoniach.

Roboty z Politechniki Wrocławskiej trafiły już m.in. do USA, Portugalii i Wielkiej Brytanii. W listopadzie powstanie pierwsza spółka typu spin-off przy PWr, której głównym celem będzie budowanie robotów społecznych.---
Źródło: © Pryzmat, magazyn Politechniki Wrocławskiej
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 17 2019 14:20 V11.11.0-2