reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Wrocławska Przemysł elektroniczny | 01 października 2015

We Wrocławiu powstał nowy robot

Ma 135 cm wysokości i waży około 50 kg, a potrafi wyrażać emocje, gestykulować, sprawdzić pocztę i obudzić największego śpiocha.
Flash Mk II to kolejny robot społeczny z Katedry Cybernetyki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej. Robota zbudowali dr inż. Jan Kędzierski, Paweł Kaczmarek i Michał Dziergwa. To następca robota Flash, który powstał w ramach europejskiego projektu LIREC, którego celem było zbadanie reakcje ludzi w kontakcie z robotem potrafiącym wyrażać emocje i gestykulować.

Projekt LIREC już się zakończył, ale jeden z partnerów poprosił o kopię robota do własnych badań. Dzięki doświadczeniu przy poprzednich pracach oraz zastosowaniu innych komponentów, wrocławscy inżynierowie mocno ulepszyli robota i w efekcie powstała całkiem nowa konstrukcja. - Sporo zmieniło się też na rynku technologii, dostępne napędy i sterowniki mocy są coraz mniejsze i mocniejsze, dlatego cały system sterowania robota zmniejszyliśmy o połowę – mówi w magazynie „Pryzmat” Politechniki Wrocławskiej Michał Dziergwa.

Flash Mk II ma 135 cm wysokości, około 70 cm szerokości i waży około 50 kg. Jest wyposażony w głowę typu EMYS, która może także pracować jako samodzielne urządzenie. Rozpiętość jego ramion dochodzi do 170 cm. Jest zasilany z akumulatorów litowo-polimerowych i porusza się balansując na dwóch kołach. Potrafi gestykulować ramionami, dłońmi i wyrażać emocje głową składającą się z trzech dysków. Mówi i rozpoznaje mowę w ponad 20 językach. Jego system wizyjny, zbudowany z kamery HD oraz sensora Kinect, potrafi rozpoznać człowieka, gesty, twarz w 3D i obiekty trzymane w dłoniach.

Roboty z Politechniki Wrocławskiej trafiły już m.in. do USA, Portugalii i Wielkiej Brytanii. W listopadzie powstanie pierwsza spółka typu spin-off przy PWr, której głównym celem będzie budowanie robotów społecznych.---
Źródło: © Pryzmat, magazyn Politechniki Wrocławskiej

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2