reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© pelfophoto dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 października 2015

Politechnika Białostocka zaprojektuje sztuczny nos

Politechnika Białostocka przygotowuje się do opracowania prototypu sztucznego nosa. W zeszłym tygodniu podpisano list intencyjny dotyczący współpracy uczelni ze Służbą Celną przy budowaniu i testowaniu tego urządzenia.
List intencyjny dotyczący współpracy przy budowaniu i testowaniu przez Służbę Celną tzw. elektronicznego nosa podpisali szef Służby Celnej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów nadinsp. Jacek Kapica oraz rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.

- Implementacja pomysłu ma służyć rozszerzeniu katalogu instrumentów, które posiada Służba Celna. Myślę tu o stosowanych m.in. urządzeniach rentgenowskich, fiberoskopach, endoskopach czy też gęstościomierzach. Dziś korzystamy ze 120 psów, z doświadczenia celników, ale chcemy tę pracę jeszcze wspomagać. Chcemy wprowadzać nowe technologie. Ma temu służyć współpraca z Politechniką Białostocką. Zaimplementujemy pomysł Politechniki, by szybciej rozpoznawać kto jest klientem a kto delikwentem, chcemy pełniej identyfikować potencjalne zagrożenia. „Sztuczny nos” jest narzędziem uzupełniającym pracę celników. W ten sposób następuje synergia nauki z praktyką – powiedział nadinsp. Jacek Kapica po podpisaniu listu intencyjnego.

Rektor Politechniki Białostockiej w rozmowie z dziennikarzami opowiedział o zawiłościach technicznych danego rozwiązania. - Aktualnie specjaliści z dwóch dziedzin: chemii i fotoniki starają się wyodrębnić szczególne związki chemiczne, które znajdują się w „bukiecie zapachowym” każdej paczki papierosów. Są to związki chemiczne o bardzo skomplikowanej budowie. Po ich wskazaniu specjaliści z zakresu fotoniki będą konstruowali miernik i w ten sposób określimy obecność, bądź też nie, szukanego produktu – wyjaśniał rektor.

---
Źródło: Politechnika Białostocka

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1