reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IBM Przemysł elektroniczny | 13 lipca 2015

IBM ogłasza przełom w dziedzinie układów scalonych

Naukowcy z IBM, GLOBALFOUNDRIES, Samsung, STMicroelectronics oraz SUNY Polytechnic Institute’s Colleges of Nanoscale Science and Engineering stworzyli w pełni funkcjonalny, siedmionanometrowy chip.
Wynalazek pozwala na umieszczenie ponad 20 miliardów tranzystorów na jednym chipie wielkości paznokcia, który może być stosowany w każdym urządzeniu – od smartfonów do statków kosmicznych. Aby osiągnąć założone korzyści, a więc niższe zużycie prądu, lepszą wydajność i skalowalność, tworząc siedmionanometrowy chip, badacze musieli obejść konwencjonalne podejście stosowane od lat w produkcji półprzewodników. Do najciekawszych z nich należy zastosowanie tranzystorów opartych na krzemogermanie (SiGe) i litografii ultrafioletowej (EUV).

Branżowi eksperci uznają technologię 7nm za kluczową dla rozwoju systemów chmurowych i Big Data, a także urządzeń mobilnych i komputerów kognitywnych. Dziś w tych urządzeniach stosowana jest technologia 22 nm i 14 nm. Grupa badawcza kierowana przez naukowców z IBM udowodniła, że możliwa jest poprawa wydajności i skalowalności rozwiązań o prawie 50% w stosunku do używanych dziś najbardziej zaawansowanych technologii. Oznacza to nowe możliwości dla twórców rozwiązań typu mainframe i POWER systems - przy mniejszych kosztach i rozmiarach procesory zyskują znacznie większą wydajność.

Tym samym przekroczona została kolejna technologiczna bariera. Umożliwi to w niedługim czasie budowę wydajniejszych, wysoce zintegrowanych i zoptymalizowanych energetycznie układów nowej generacji.


© IBM

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-2