reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© stuartmiles dreamstime.com_ Przemysł elektroniczny | 12 maja 2015

ITME otrzymało patent USA na produkcję grafenu

24 kwietnia 2015 roku, decyzją United States Patent and Trademark Office, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych uzyskał patent USA na wynalazek dotyczący sposobu wytwarzania grafenu.
Wynalazek ten został także opatentowany w Japonii i w Korei Południowej. Autorem patentu jest dr inż. Włodzimierz Strupiński, właścicielem ITME.

Wsparcie finansowe postępowań związanych z uzyskaniem patentu ITME otrzymał z Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) w ramach Poddziałania 1.3.2. Wsparcie ochrony prawnej własności przemysłowej tworzonej w jednostkach naukowych w wyniku prac B+R Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych produkuje wysokiej jakości grafen wykorzystując do tego metodę polegającą na osadzaniu węgla na węgliku krzemu. W ten sposób można także osadzać grafen na innych podłożach, np. na folii miedzianej. ITME zajmuje się tym razem z firmą Seco/Warwick, producentem maszyn do obróbki cieplnej metali. W rezultacie wspólnych prac powstała maszyna do produkcji grafenu w przemysłowych ilościach.

Grafen cechuje się niezwykłym połączeniem właściwości fizycznych i chemicznych: jest najcieńszym z materiałów, gdyż jego grubość to tyle, co grubość jednego atomu. Grafen przewodzi elektryczność znacznie lepiej niż miedź, jest 100–300 razy twardszy od stali i posiada wyjątkowe właściwości optyczne.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1