reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Gdańska Nauka | 20 kwietnia 2015

Naukowcy z PG w najdroższym projekcie badawczym na świecie

Zespół z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki pod kierownictwem prof. Leona Swędrowskiego opracuje i zbuduje systemy diagnostyczne dla magnesów nadprzewodzących w Ośrodku Badań Jądrowych w Darmstadt w Niemczech.
Politechnika Gdańska bierze udział w budowie akceleratora jonów i antyprotonów w Ośrodku Badań Jądrowych w Darmstadt w Niemczech. W projekcie FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research), który dotyczy budowy tej instalacji, uczestniczy 45 państw, które po uruchomieniu akceleratora będą mogły realizować swoje badania na tym obiekcie. Wstępny koszt projektu oszacowano na 1 200 000 000 EUR – jest to aktualnie najdroższy realizowany projekt badawczy na świecie.

Systemy opracowywane przez zespół prof. Leona Swędrowskiego, rozpędzają strumień cząstek do wysokich energii. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej rozpoczęli prace na początku marca bieżącego roku.

W zamierzeniach koncepcyjnych projektowanego międzynarodowego ośrodka FAIR jest prowadzenie, na najwyższym poziomie światowym, badań dotyczących poznania struktury materii.

Faza wstępna projektu FAIR rozpoczęła się około 2006 roku. Finał tego gigantycznego przedsięwzięcia prognozowany jest na 2025 rok.

---
Źródło: Politechnika Gdańska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2