reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© stevanovicigor dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 24 marca 2015

NCBR wspólnie z prywatnymi inwestorami skomercjalizuje polskie innowacje

Dzięki współpracy rządowej agencji z doświadczonymi w inkubowaniu innowacyjnych pomysłów inwestorami powstał ekosystem wspierający inkubację spółek spin-off. NCBR wraz z partnerami przeznaczą na to 180 mln zł.
Dzięki współpracy rządowej agencji z doświadczonymi w inkubowaniu innowacyjnych pomysłów inwestorami powstał ekosystem wspierający inkubację spółek spin-off. Celem jest zwiększenie liczby komercjalizacji rozwiązań wypracowanych w państwowych jednostkach badawczych. NCBR wraz z partnerami przeznaczą na to 180 mln zł.

– Wspólnie z posiadającymi odpowiednie know-how przedstawicielami funduszy wspieramy najbardziej innowacyjne projekty. Naukowcy i wynalazcy otrzymują unikalną możliwość skorzystania z kompleksowego wsparcia ich pomysłów. Pod opieką prawną i biznesową profesjonalistów z wehikułów inwestycyjnych stworzonych w ramach BRIdge Alfa będą mogli bezpiecznie realizować prace badawcze pozostając jednocześnie współwłaścicielami patentów i zakładanych firm. Doświadczenie naszych partnerów oraz zaangażowanie prywatnych środków gwarantują efektywność stworzonego przez nas mechanizmu – mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.

Połączenie środków i doświadczenia biznesowego prywatnych inwestorów ze środkami publicznymi i nadzorem NCBR to podstawa funkcjonowania Alf - dziesięciu wehikułów inwestycyjnych programu BRIdge Alfa utworzonych przez partnerów NCBR: Fundusz Infini, Polski Instytut Badań i Rozwoju, Black Pearls, Impera Capital, SpeedUp BRIdge Alfa, Startup Hub Poland, Xplorer Fund, Technopark Gliwice, InnoVenture oraz Life Science Innovations.

Za pośrednictwem wehikułów selekcjonowane są pomysły o wysokim potencjale komercjalizacyjnym. Będą wchodzić na rynek dzięki zapewnieniu przejścia przez fazę proof of principle i proof of concept oraz wszystkich usług niezbędnych do przekształcenia w spin-off.

Niezależnie od aktywności przedstawicieli Alf naukowcy mogą sami zgłaszać się ze swoimi pomysłami. W programie nie ma klasycznego naboru, a pierwszego zgłoszenia swojego projektu naukowcy mogą dokonać w bardzo przystępny sposób, bez potrzeby tworzenia specjalnej dokumentacji, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej poufności ze strony inwestorów. Wystarczy skontaktować się z wybraną przez siebie Alfą i wypełnić prosty formularz. Najlepsze pomysły, które wzbudzą zainteresowanie inwestorów mogą liczyć na wsparcie finansowe i pełną opiekę biznesową.

Co ważne, przed powołaniem spin-offu pomysłodawcy mogą otrzymać wsparcie na weryfikację pomysłu, budowę prototypu i sfinansowanie fazy proof of principle w wysokości do 200 tys. zł. Projekty, które pozytywnie przejdą weryfikację otrzymają wsparcie w formie inwestycji funduszy BRIdge Alfa w wysokości nawet do miliona złotych. Tym samym zostanie zlikwidowana luka kapitałowa, która uniemożliwia naukowcom dotarcie ze swoimi projektami do biznesu.

Fundusze prowadzą już bowiem selekcję projektów z całej Polski, a Komitet Inwestycyjny programu podejmował już pierwsze decyzje o finansowaniu najbardziej obiecujących z nich.

Źródło: NCBiR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-2