reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alterfalter dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 24 marca 2015

Sonel: poprawa wyników w roku 2014

Sonel SA poradził sobie z trudną sytuacją, spowodowaną przez konflikt na wschodzie Ukrainy. Pod znakiem zapytania znajduje się jednak przyszłość spółki rozwijającej produkcję liczników, Foxytech.
Przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Sonel SA w roku 2014 wyniosły 58,6 mln zł, o 10,5% więcej niż w roku 2013, kiedy to obroty ukształtowały się na poziomie 53,0 mln zł. Niewielkiej poprawie uległy też wyniki spółki, osiągane na każdym poziomie rachunku zysków i strat: zysk operacyjny wzrósł z 7,9 mln zł do 8,0 mln zł, zysk netto z 7,3 mln zł do 7,7 mln zł.
‘2014 to drugi rok konfliktu Rosja Ukraina. Już w 2013 roku dał się zauważyć malejący popyt ze strony partnera wschodniego na produkty Emitenta. Jednak dopiero w II kwartale spadek zamówień stał się znaczący. Czas ten został wykorzystany do poszukiwania rynków, które choć w części zrekompensują znacząco mniejsze odbiory ze wchodu Europy. Najwięcej energii w 2014 roku położono na próby zaistnienia na nowych rynkach zagranicznych. W dużej mierze to się udało’
czytamy w Sprawozdaniu z Działalności Grupy za rok 2014.


Montaż usługowy

Spółce udało się w znacznym stopniu zwiększyć wartość świadczonych usług montażu kontraktowego. W roku 2014 wartość usług EMS to 14,0 mln zł, aż o 51% więcej niż w roku 2013. Obecnie usługi montażu kontraktowego to 24,3% obrotów.

‘Długotrwała współpraca Sonel SA z jednym z odbiorców w zakresie montażu powierzchniowego zaowocowała powierzeniem znaczącego kontraktu, który wpłynie istotnie na wyniki 2015 roku. Umowa znacząca z partnerem z grupy Lincoln pozwoli na optymalizację procesów produkcyjnych, pełniejsze wykorzystanie zasobów i uzyskanie znaczącego i wymiernego efektu rozwoju skali produkcji. Produkcja usługowa nie przynosi znaczącej masy zysku na sprzedaż, ale pozwala alokować część kosztów, poprawiając ogólną rentowność Emitenta’.

Foxytech

Foxytech to firma odpowiedzialna za rozwój Grupy Sonel na rynku liczników energii, w której Grupa posiada 80% udziałów. Na dzień dzisiejszy wpływ jej działalności na działalność Grupy jest znikomy i wydaje się, że wiele zależy od wyników roku 2015:

‘W kraju Foxytech Spółka z o.o. powinna bezwzględnie wygrać pierwszy przetarg i rozpocząć sprzedaż i dostawy wyrobów. W 2014 roku zapewniono temu podmiotowi wszystkie środki mogące mieć wpływ na realizację sprzedaży w 2015 roku.
[…]
W 2015 roku Foxytech Spółka z o.o. powinna rozpocząć sprzedaż. Jego wyniki będą uzależnione od osiąganego poziomu sprzedaży oraz terminu rozpoczęcia pierwszych dostaw. W razie braku wygranych przetargów i braku sprzedaży podmiot ten osiągnie stratę na poziomie około pół miliona złotych i w 2015 roku trzeba będzie rozważać zasadność dalszego istnienia tego podmiotu.’


Zatrudnienie

Średnie zatrudnienie w Grupie Kapitałowej Sonel w roku 2014 wyniosło 208 osób. Sam SONEL SA zatrudniał na 31 grudnia 2014 roku 216 osób, w tym 61 osób bezpośrednio produkcyjnych oraz 50 osób obsługi technicznej. SONEL Instruments India zatrudnia 3 osoby, Foxytech Sp. z o.o. kolejne 3.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2