reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Technologie | 20 marca 2015

Opony jako generatory energii

W trakcie jazdy samochód sporo energii traci w wyniku tarcia. Inżynierowie Goodyear skupili się na tarciu opon o nawierzchnię chcąc wykorzystać część z tej traconej energii i przekierować ją z powrotem do silnika (elektrycznego).
Firma Goodyear przedstawiła swój koncept opony pozyskującej energię w trakcie toczenia. Oznaczona została roboczo jako BH03. Ma znaleźć swoje zastosowanie w samochodach elektrycznych, by chociaż część traconej energii mogła powrócić do silnika.

Nie chodzi tu o stworzenie perpetum-mobile, lecz o zminimalizowanie energii traconej. Jak bowiem wiadomo z lekcji fizyki, zawsze jakaś część energii będzie tracona. Przykładem tego mogą być straty „na ciepło”.

Zastosowane materiały termoelektryczne w oponie mają działać jako generatory, rozmieszczone po całej powierzchni opony. W trakcie jej toczenia, zwłaszcza przy dłuższej jeździe i/lub prędkościach, opona potrafi się nagrzewać w wyniku tarcia. Tą właśnie właściwość inżynierowie Goodyear pragną wykorzystać i odzyskać część tej energii cieplnej.

Drugim mechanizmem jaki ma być wykorzystany (opcjonalnie lub równolegle) to materiały piezoelektryczne, generujące energię w wyniku ściskania opony, w punkcie styku z drogą. Nie wiadomo jednak kiedy pierwszy prototyp będzie gotowy. Nie ma bowiem technologii, które mogłyby być obecnie bezpośrednio wdrożone, chociaż prace trwają.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-2