reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© nyul dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 19 marca 2015

Polska wyrasta na regionalnego lidera start-upów

Już w czerwcu na Stadionie Narodowym zacznie działać największy akcelerator biznesu na naszym kontynencie. Pomieści nawet 850 start-upowców.
Polska ma wszelkie szanse ku temu, by stać się największym centrum przedsiębiorczości w regionie. Istnieje tu najbardziej rozległa w Europie sieć inkubatorów biznesu i powstaje najwięcej start-upów. Wkrótce młodzi przedsiębiorcy zyskają jeszcze jedno udogodnienie: w czerwcu 2015 roku w Warszawie powstanie wielki akcelerator biznesu o nazwie Business Link Narodowy, dysponujący biurkami, serwerowniami, laboratoriami i salami konferencyjnymi. Wszystko to na powierzchni ponad 5000 metrów kw., w jednym z największych biurowców stolicy – na Stadionie Narodowym.

- Sądzę, że Warszawa może stać się regionalnym centrum start-upowym – powiedział Polska.pl Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej i współzałożyciel Business Link Narodowy. – Od dawna gromadzą się tu młode polskie firmy związane z sektorem teleinformatycznym. Teraz oprócz najlepszych polskich start-upów chcielibyśmy przyciągnąć do nas również zagranicznych przedsiębiorców z tej branży, zwłaszcza tych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Chcemy zapewnić im wsparcie i możliwość wyjścia na inne globalne rynki – mówi specjalista.

- Powstający akcelerator na Stadionie Narodowym jest rzeczywiście ogromną szansą na ściągnięcie do Polski start-upów opartych na przełomowych rozwiązaniach, dających szanse na osiągnięcie komercyjnego sukcesu – mówi w rozmowie z Polska.pl dr Michał Bańka, dyrektor w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) odpowiedzialny za rozwój ekosystemu start-upów w Polsce.

Business Link, który tworzy akcelerator na Stadionie Narodowym, jest organizatorem programu Ready To Go! Pozwala on start-upom zdobywać szlify w Dolinie Krzemowej, Szanghaju i Londynie. Teraz do polskich firm korzystających z tej oferty mogą dołączyć przedsiębiorcy z innych krajów, którzy przyjadą do nas rozwijać swój biznes z myślą o ekspansji na zagraniczne rynki. Obecnością swoich start-upów w nowym akceleratorze są zainteresowane m.in. Rumunia, Czechy, Słowacja czy Litwa.
- Wspólnie moglibyśmy zbudować silny start-upowy ekosystem Europy Środkowo-Wschodniej, dzięki któremu będziemy mogli konkurować z takimi potęgami młodej przedsiębiorczości jak Dolina Krzemowa w Stanach Zjednoczonych czy Bangalore w Indiach – uważa Dariusz Żuk. – Chcemy, żeby nasz kraj kojarzył się ze start-upami, technologiami i nowoczesnością. Mam nadzieję, że dzięki akceleratorom Business Link uda się nam choć w części to osiągnąć – dodaje Dariusz Żuk.

Na ogromnej powierzchni Stadionu Narodowego start-upowcy mają znaleźć nie tylko dobre warunki do pracy biurowej. Celem zgromadzenia ich pod jednym dachem jest wyzwolenie synergii między nimi. Co-working ma ułatwić wymianę doświadczeń i tworzenie wspólnych projektów przez podmioty, które w innych warunkach w ogóle by się nie spotkały. Business Link Narodowy oferuje ponadto pomoc w sprawach związanych z podstawową obsługą firmy i zastrzyk wiedzy biznesowej dzięki treningom i spotkaniom z mentorami.

- System wsparcia dla start-upów bez akceleratorów byłby niepełny, a tym samym mniej efektywny – uważa dr Michał Bańka z PARP. - Należy zauważyć, że akcelerator to tak naprawdę jeden z pierwszych punktów kontaktu dla start-upowca ze środowiskiem biznesowym, a programy akceleracyjne w dużej mierze przyczyniają się do tego, czy taki start-up przeżyje w początkowym okresie i będzie w stanie pozyskać partnerów biznesowych, wyjść na nowe rynki.

Business Link Narodowy dołączy do sieci 10 akceleratorów biznesu działających w ramach AIP Business Link m.in. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście czy Poznaniu. Z akceleratorami związany jest również fundusz AIP Seed Capital oraz sieć około 50 Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, dzięki którym od 2004 roku powstało 7 tys. firm, a obecnie funkcjonuje w nich ponad 1,5 tys. start-upów. W ramach AIP działają już projekty z Białorusi, Ukrainy czy Rumunii, co dowodzi, że organizacja ma wiedzę i doświadczenie pozwalające na tak śmiałe przedsięwzięcie, jakim jest Business Link Narodowy.

---
Źródło: polska.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1