reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© morgenstjerne dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 18 marca 2015

Na PW powstaje miniaturowy projektor laserowy na komórki

Energooszczędny, laserowy rzutnik nowej generacji, który bez problemu będzie można wbudować w smartfon, opracowują badacze z Politechniki Warszawskiej.
Co prawda na świecie istnieją już smartfony z wbudowanym projektorem, ale zużywają bardzo dużo energii. Urządzenia, które opracowują naukowcy z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej będzie pod tym względem o wiele efektywniejsze. W tej chwili gdy wyświetla się prezentację z rzutnika, bateria smartfonu rozładowuje się bardzo szybko – nawet w ciągu 80 minut. To często za mało. - Tymczasem w naszym projektorze baterii starczyłoby na około pięć godzin projekcji. To już wystarczająco długo - tłumaczy w rozmowie z PAP dr hab. inż. Michał Makowski z Wydziału Fizyki PW.

Rozmówca PAP – Nauka w Polsce stwierdza, że stosowane już projektory lampowe to niezwykle stratne urządzenia, które mają wydajność rzędu 3 proc. Oznacza to, że do ekranu dociera jedynie ok. 3 proc. energii zużywanej przez urządzenie, a nawet 97 proc. energii traconej jest wcześniej. Sporo energii traci się, kiedy wyświetlane są ciemne kolory. Światło nie jest bowiem w czarnych miejscach przyciemniane czy wygaszane, tylko musi być pochłonięte w projektorze. Odwrotnie jest z projektorem laserowym - tam czerń oznacza po prostu brak światła, a więc i oszczędność energii zamiast strat. Dzięki temu wydajność laserowego rzutnika z PW wynieść ma nawet 40 proc., czyli traconych byłoby już tylko 60 proc. energii. Makowski szacuje więc, że jego urządzenie zużywałoby około 10 razy mniej energii niż projektor lampowy.

Profesor PW podkreśla też prostotę urządzenia, w którym na przykład nie ma potrzeby używania soczewek. W rzutniku opracowywanym przez warszawskich fizyków, światło z trzech diod laserowych trafiać będzie na panel tzw. przestrzennego modulatora światła. Tam zmieniane będą właściwości światła (stan fazy w poszczególnych pikselach) i obraz będzie trafiał na ekran.

Projekt jest realizowany w ramach projektu LIDER Narodowego Centrum Badan i Rozwoju. Prace są na półmetku, a naukowcy są już w stanie za pomocą swojego projektora laserowego uzyskać płaską projekcję monochromatyczną - z pojedynczej zielonej diody. W przyszłym roku chcą zademonstrować prototyp urządzenia zawierającego 3 diody laserowe, które wyświetlać będzie obraz w pełni kolorów. Badacze chcą, żeby z odległości wynoszącej około 1,5 m dało się uzyskać obraz o przekątnej 30 cm, który będzie widoczny np. rzucony na ścianę w jasnym pomieszczeniu. Rzutnik będzie także można wykorzystać do wyświetlania hologramów.

---
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-1