reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© pavelgr dreamstime.com Nauka | 17 lutego 2015

Naukowcy z ITE opracowali innowacyjny sensor

W Instytucie Elektroniki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, we współpracy z firmą SemiInstruments w Zabrzu, opracowano konstrukcję nowego typu sensora gazów toksycznych.
Sensor nowej generacji jest oparty na rejestracji efektu fotonapięcia powierzchniowego na bazie kontaktowej różnicy potencjałów w wersji tzw. odwrotnej sondy Kelvina. W zaproponowanej konstrukcji sensorową warstwą aktywną stanowi opracowana w Instytucie Technologii Elektronowej nanokoralowa warstwa ZnO. Twórcami osiągnięcia z ITE są dr Michał Borysiewicz i prof. Anna Piotrowska.

Sensor charakteryzuje się wysoką czułością oraz bardzo szybką odpowiedzią już na niewielkie stężenie gazu toksycznego - NO2 w suchym powietrzu (pozwala na wykrywanie w powietrzu atmosferycznym obecności NO2 w stężeniach na poziomie pojedynczych ppm). Dwutlenek azotu NO2, fest jednym z najbardziej powszechnych, szkodliwych zanieczyszczeń powietrza. Jego źródłem są w szczególności silniki benzynowe (ruch uliczny i drogowy) oraz procesy spalania paliwa, nafty, propanu, metanu i drewna. NO2 w połączeniu z wodą tworzy kwas azotowy, prowadząc do powstawania kwaśnych deszczy. Ponadto dwutlenek azotu ogrywa znaczną rolę w tworzeniu się smogu.

W ramach opracowywania konstrukcji sensora konieczne było przeprowadzenie optymalizacji konstrukcji samego sensora, jego oprzyrządowania elektronicznego i oprogramowania, a także optymalizacji warunków wzrostu warstwy nanokoralowego ZnO. To kompaktowe i mobilne urządzenie zasilane jest z komputera PC (lub laptopa) przez złącze USB i jest gotowe do pracy bez dodatkowych urządzeń peryferyjnych. Opracowany sensor jest przedmiotem zgłoszenia patentowego.

Prace nad opracowaniem demonstratora sensora SPV gazów toksycznych oraz nad wytwarzaniem nanokoralowego ZnO prowadzone były w ramach projektu strukturalnego InTechFun finansowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

---
Źródło: © Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2