reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© luchschen dreamstime.com Nauka | 20 stycznia 2015

Nowe laboratorium na Politechnice Gdańskiej

Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki wzbogacił się o laboratorium przeznaczone do prowadzenia badań z zakresu wykorzystania technologii informacyjnych we wspomaganiu zdrowia i samodzielności osób starszych i chorych.

Laboratorium Ambient Assisted Living research laboratory przygotowała Katedra Inżynierii Biomedycznej, kierowana przez prof. Jerzego Wtorka. W laboratorium znajdują się urządzenia i pakiety oprogramowania umożliwiające szybkie przejście od pomysłu do prototypu, a więc: skaner trójwymiarowy, drukarka 3D, systemy wspomagające montaż powierzchniowy w elektronice, dedykowane oprogramowanie do symulacji i modelowania, itp.
W laboratorium zainstalowano także szereg opracowań Katedry Inżynierii Biomedycznej powstałych w ramach projektu „DOMESTIC – Domowy asystent osób starszych i chorych” (projekt realizowany ze środków UE). Mowa m.in.: o inteligentnej wadze, e-wannie, elektronicznej narzucie, e-dmuchawce.
– Ważną misją laboratorium jest również opracowywanie nowych metod interakcji człowiek–komputer, szczególnie w aplikacjach medycznych. Dlatego w laboratorium umieszczono również, takie urządzenia jak profesjonalny system śledzenia wzroku (SMI Eye cracking Glasses), interfejsy typu Google Glass i inne. Systemy te związane są z kierowanym przez Katedrę projektem europejskim o nazwie eGlasses, którego celem jest opracowanie nowych metod interakcji z wykorzystaniem elektronicznych, multimedialnych okularów – mówi dr inż. Jacek Rumiński, kierownik projektu eGlasses realizowanego w ramach programu CHIST-ERA, w latach 2014-2016. W ramach otwarcia laboratorium firma Kainos przekazała Katedrze Inżynierii Biomedycznej system wirtualnej rzeczywistości o nazwie Oculus Rift. To specyficzne okulary, które umożliwiają zanurzenie się obserwatora w wirtualnej, trójwymiarowej i interaktywnej rzeczywistości, generowanej przez określone oprogramowanie. Podczas uroczystości otwarcia Ambient Assisted Living research laboratory zaprezentowano aplikacje autorstwa studentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Zwycięzcy krajowego konkursu App Camp 2014 przeprowadzonego w zakresie wytwarzania oprogramowania na platformę Oculus Rift.: student WETI Michał Łobacz oraz grafik Damian Karczewski zaprezentowali m.in. aplikację "Drunk Driver VR". To symulator jazdy samochodem podczas, gdy kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu. Niedługo po konkursie zwycięzcy założyli start-up. Obecnie firma VR ONE, mieszcząca się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, zajmuje się tworzeniem innowacyjnych aplikacji z użyciem wirtualnej rzeczywistości. W trakcie otwarcia laboratorium zespół zademonstrował także inne autorskie opracowania: kolejkę górską Rift Coaster HD oraz symulator lotu dronem opracowany dla Air Born: Szkoła Latania. – Mamy nadzieję, że nowo otwarte laboratorium AAL będzie nie tylko inkubatorem nowych pomysłów ale również przestrzenią, w której można będzie zademonstrować opracowane, innowacyjne rozwiązania szerszej grupie odbiorców – dodaje dr inż. Jacek Rumiński. --- Źródło: Politechnika Gdańska
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 27 2020 12:33 V18.4.17-2