reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© juan jose tugores gaspar dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 03 grudnia 2014

Trzy konkursy dla innowacyjnych rozstrzygnięte

Laureatami prestiżowych konkursów zostali m.in. Instytut Technik Innowacyjnych EMAG oraz firma Zylia, twórcy systemu AudioSense.
Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak, wręczyli nagrody laureatom XVII edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości, V edycji Konkursu Słowa dla Innowacji oraz IV edycji Konkursu Akademicki Mistrz Innowacyjności. Uroczystość odbyła się 1 grudnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Oto wybrani przez portal evertiq.pl laureaci konkursów:

Centrum Słuchu i Mowy Sp. z o.o. w Kajetanach nagrodzone w konkursie Polski Produkt Przyszłości za projekt pt. „Stymulator polimodalnej percepcji sensorycznej” (kategoria: jednostka naukowa) - stymulator polimodalnej percepcji sensorycznej jest innowacyjnym urządzeniem służącym do prowadzenia specjalnie opracowanej terapii, która swoim zasięgiem obejmować będzie zmysły słuchu, wzroku i dotyku, umożliwiając oddziaływanie w wielu grupach zaburzeń.Z kolei projekt "Rozdzielnica średniego napięcia typu PREM-GO", zgłoszony przez Instytut Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic, został wyróżniony w konkursie Polski Produkt Przyszłości. Nowe rozwiązanie pola rozdzielczego średniego napięcia w istotny sposób podnosi bezpieczeństwo wydobycia w kopalniach, zwłaszcza w kopalniach z atmosferą metanową i zagrożonych wybuchem pyłu węglowego.

W kategorii „produkt przyszłości przedsiębiorcy” wyróżniono m.in.: „System rejestracji dźwięku przestrzennego AudioSense 3D” zgłoszony przez firmę Zylia Sp. z o.o. z Poznania - to rozwiązanie umożliwiające nagrywanie dźwięku przestrzennego przy pomocy miniaturowych mikrofonów bezprzewodowych. System ten nie tylko rejestruje dźwięk, ale dokonuje też separacji źródeł dźwięku w przestrzeni i pozwala nimi manipulować.

Wyróżnienia przyznano również w kategorii „produkt przyszłości konsorcjum: jednostka naukowa – przedsiębiorca”. Otrzymały je dwa projekty, w tym „Ciągnik Akumulatorowy GAD-1”, którego autorami są Instytut Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach oraz firma NAFRA Polska Sp. z o.o. z Rybnika. Ciągnik akumulatorowy GAD-1 przeznaczony jest do przewozu ludzi i sprzętu w podziemiach kopalń, po podwieszonej, dwuteowej trasie szynowej. Jego system napędowy jest rozwiązaniem innowacyjnym w skali światowej. Ciągnik poprawia bezpieczeństwo i warunki pracy załóg górniczych, nie emituje szkodliwych czynników do środowiska: spalin, ciepła i hałasu.Uroczystość była też udana dla przedstawicieli Politechniki Poznańskiej, ponieważ nagrodę główną i tytuł Akademickiego Mistrza Innowacyjności otrzymali absolwenci tej uczelni: Tomasz Mańkowski oraz Jakub Tomczyński za pracę „Konstrukcja protezy dłoni za pomocą sygnału EMG”. Praca została przygotowana na Wydziale Elektrycznym Instytutu Automatyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej. Promotorem rozprawy jest dr inż. Piotr Kaczmarek. W pracy przedstawiono projekt oraz realizację prototypu protezy dłoni sterowanej sygnałami elektromiograficznymi. Dysertacja została doceniona za dojrzałość naukową, aspekty praktyczne pracy, nowatorską i dojrzałą prezentację rozwiązania, efekty społeczne oraz zaawansowany prototyp.

Dodatkowo wyróżnienie w Konkursie Akademicki Mistrz Innowacyjności otrzymał Aleksander Mierzbiczak z Politechniki Poznańskiej za pracę „Zastosowanie układu napędowego z udziałem superkondensatora w autobusie miejskim wybranej linii autobusowej MPK Poznań”. Praca została przygotowana na Wydziale Maszyn Roboczych i Transportu PP. Celem pracy dyplomowej było przedstawienie, na podstawie własnych badań i symulacji propozycji superkondensatorowego układu napędowego dla autobusu kursującego na jednej z tras Poznania.

---
Źródło: PARP

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2