reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© juan jose tugores gaspar dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 03 grudnia 2014

Trzy konkursy dla innowacyjnych rozstrzygnięte

Laureatami prestiżowych konkursów zostali m.in. Instytut Technik Innowacyjnych EMAG oraz firma Zylia, twórcy systemu AudioSense.
Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak, wręczyli nagrody laureatom XVII edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości, V edycji Konkursu Słowa dla Innowacji oraz IV edycji Konkursu Akademicki Mistrz Innowacyjności. Uroczystość odbyła się 1 grudnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Oto wybrani przez portal evertiq.pl laureaci konkursów:

Centrum Słuchu i Mowy Sp. z o.o. w Kajetanach nagrodzone w konkursie Polski Produkt Przyszłości za projekt pt. „Stymulator polimodalnej percepcji sensorycznej” (kategoria: jednostka naukowa) - stymulator polimodalnej percepcji sensorycznej jest innowacyjnym urządzeniem służącym do prowadzenia specjalnie opracowanej terapii, która swoim zasięgiem obejmować będzie zmysły słuchu, wzroku i dotyku, umożliwiając oddziaływanie w wielu grupach zaburzeń.Z kolei projekt "Rozdzielnica średniego napięcia typu PREM-GO", zgłoszony przez Instytut Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic, został wyróżniony w konkursie Polski Produkt Przyszłości. Nowe rozwiązanie pola rozdzielczego średniego napięcia w istotny sposób podnosi bezpieczeństwo wydobycia w kopalniach, zwłaszcza w kopalniach z atmosferą metanową i zagrożonych wybuchem pyłu węglowego.

W kategorii „produkt przyszłości przedsiębiorcy” wyróżniono m.in.: „System rejestracji dźwięku przestrzennego AudioSense 3D” zgłoszony przez firmę Zylia Sp. z o.o. z Poznania - to rozwiązanie umożliwiające nagrywanie dźwięku przestrzennego przy pomocy miniaturowych mikrofonów bezprzewodowych. System ten nie tylko rejestruje dźwięk, ale dokonuje też separacji źródeł dźwięku w przestrzeni i pozwala nimi manipulować.

Wyróżnienia przyznano również w kategorii „produkt przyszłości konsorcjum: jednostka naukowa – przedsiębiorca”. Otrzymały je dwa projekty, w tym „Ciągnik Akumulatorowy GAD-1”, którego autorami są Instytut Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach oraz firma NAFRA Polska Sp. z o.o. z Rybnika. Ciągnik akumulatorowy GAD-1 przeznaczony jest do przewozu ludzi i sprzętu w podziemiach kopalń, po podwieszonej, dwuteowej trasie szynowej. Jego system napędowy jest rozwiązaniem innowacyjnym w skali światowej. Ciągnik poprawia bezpieczeństwo i warunki pracy załóg górniczych, nie emituje szkodliwych czynników do środowiska: spalin, ciepła i hałasu.Uroczystość była też udana dla przedstawicieli Politechniki Poznańskiej, ponieważ nagrodę główną i tytuł Akademickiego Mistrza Innowacyjności otrzymali absolwenci tej uczelni: Tomasz Mańkowski oraz Jakub Tomczyński za pracę „Konstrukcja protezy dłoni za pomocą sygnału EMG”. Praca została przygotowana na Wydziale Elektrycznym Instytutu Automatyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej. Promotorem rozprawy jest dr inż. Piotr Kaczmarek. W pracy przedstawiono projekt oraz realizację prototypu protezy dłoni sterowanej sygnałami elektromiograficznymi. Dysertacja została doceniona za dojrzałość naukową, aspekty praktyczne pracy, nowatorską i dojrzałą prezentację rozwiązania, efekty społeczne oraz zaawansowany prototyp.

Dodatkowo wyróżnienie w Konkursie Akademicki Mistrz Innowacyjności otrzymał Aleksander Mierzbiczak z Politechniki Poznańskiej za pracę „Zastosowanie układu napędowego z udziałem superkondensatora w autobusie miejskim wybranej linii autobusowej MPK Poznań”. Praca została przygotowana na Wydziale Maszyn Roboczych i Transportu PP. Celem pracy dyplomowej było przedstawienie, na podstawie własnych badań i symulacji propozycji superkondensatorowego układu napędowego dla autobusu kursującego na jednej z tras Poznania.

---
Źródło: PARP
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 14 2018 11:24 V11.8.1-2