reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© verticalarray-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 27 sierpnia 2014

Elektronika do noszenia zmieni się dzięki grafenowi i zwykłej gumce

Wystarczy gumka recepturka i odrobina grafenu, by w efekcie powstał wytrzymały czujnik, idealny do zastosowań w branży medycznej i wearables.

Naukowcy z Uniwersytetu w Surrey oraz z Trinity College w Dublinie opracowali nowy rodzaj sensorów odkształceń. Wykorzystali do tego celu zwykłą gumkę recepturkę oraz płatki grafenu. Jak przekonują badacze, proces wytwarzania takich czujników jest przewidywalny, powtarzalny, niezawodny, i co ważne, niezwykle tani. Dzięki dodatkowi grafenu, guma zaczyna przewodzić prąd, nie tracąc przy tym swoim właściwości mechanicznych.

Sensory wykonane z gumy mogą znaleźć zastosowanie np. w medycynie. Opaski wokół nadgarstka, klatki piersiowej i szyi mogą być stosowane do pomiaru pulsu i oddechu czy wykrywania mowy. Takie czujniki mogą również być elementem odzieży sportowców lub pacjentów przechodzących fizyczną rehabilitację.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2