reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© tom-schmucker-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 27 sierpnia 2014

MG i MF ostrzegają przed oszustwami w obrocie elektroniką

Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Finansów wystosowały list, w którym informują o zagrożeniu oszustwami w zakresie podatku VAT.

- Wyniki przeprowadzonych przez służby skarbowe analiz ryzyka (...) wskazują, że obszarem szczególnie narażonym na wyłudzanie nienależnego zwrotu VAT lub unikanie zapłaty należności budżetowych z tego tytułu jest rynek produktów elektronicznych, w szczególności telefonów komórkowych, tabletów, konsoli do gier itp. – czytamy w liście ostrzegawczym.

Ministerstwa ostrzegają, że również uczciwi przedsiębiorcy mogą nieświadomie stać się uczestnikami procederu, dlatego zachęcają do zachowania szczególnej ostrożności i staranności przy podejmowaniu decyzji handlowych.
- W ostatnich latach, zarówno w Polsce, jak i w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, obserwuje się niepokojące zjawisko wykorzystywania mechanizmów konstrukcji podatku od towarów i usług do uzyskiwania niezgodnych z prawem korzyści. Dotyczy to przede wszystkim, wyłudzania nienależnego zwrotu tego podatku, lub uszczuplania należności budżetu państwa poprzez nieodprowadzanie należności podatkowych z tytułu VAT- czytamy dalej. W tej dziedzinie przejawia się aktywność zorganizowanej grupy przestępczej. Charakterystyczną cechą zjawiska jest wykorzystanie w łańcuchu transakcji podmiotu pełniącego rolę tzw. „znikającego podatnika” (missing trader). Podmiot taki nie odprowadza należnego podatku do budżetu, a jednocześnie tworzy formalne podstawy do żądania jego zwrotu, na dalszym etapie. Dzięki temu uzyskuje uprzywilejowaną pozycję rynkową, ponieważ oferuje towary po niższych cenach.

List jest skierowany do wszystkich podatników VAT dokonujących obrotu towarami z branży elektronicznej i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1