reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© kornwa-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 20 sierpnia 2014

Analitycy: pomyślne prognozy dla Apatora

Dom Maklerski Millennium prognozuje wypracowanie przez Apator 719 mln PLN przychodów w 2014 roku (prognoza 730-760 mln PLN) oraz 79,3 mln PLN zysku netto (prognoza 75-78 mln PLN).

Pozytywne oceny analityków wynikają w dużej mierze z lepszej sytuacji na rynku liczników energii elektrycznej, który odżywa po słabym 2013 roku i początku 2014 roku. Eksperci DM Millennium podkreślają, że spółka może sie obecnie pochwalić znacznie wyższym backlogiem niż na początku roku. Apatorowi udaje się wygrywać większą liczbę przetargów niż jeszcze pół roku temu, głównie w licznikach komunalnych.

- Przez ostatni rok zakłady energetyczne zwlekały z wymianą standardowych liczników energii elektrycznej w oczekiwaniu na dyrektywę, która nakaże wprowadzanie rozwiązań smart meteringowych u klientów. Obecnie nie zanosi się na obowiązek zainstalowania liczników typu smart u odbiorców końcowych, a jedynie inteligentnych podstacji, z których prąd wędruje do klientów. Zakłady energetyczne zaczęły więc ponownie kupować standardowe liczniki w celu uzupełnienia braków, wobec określonej długości życia starszych liczników. Rynek restytucyjny będzie więc większy, a należy również pamiętać o nowych przyłączeniach. Zastopowana również została erozja cen na rynku – czytamy w komunikacie DM Millennium.

Rynek podstacji, przez które przekazywany jest prąd do końcowych odbiorców, liczy 200-300 tys. sztuk i jest wart ok. 1 mld PLN. Do końca 2015 roku 51% odbiorców końcowych energii ma pracować pod inteligentnymi podstacjami. Są to urządzenia znacznie bardziej zaawansowane technicznie niż liczniki energii, a spełnienie warunków technicznych nie jest łatwe, dlatego konkurencja o zlecenia powinna być mniejsza. Apator, by przygotować się do ekspansji na rynku, nabył Elkomtech, by otrzymać wsparcie informatyczne, niezbędne do prowadzenia tego typu projektów.

Cały czas dynamicznie rośnie też sprzedaż w segmencie ciepła i wody, jednak nie będą to już tak imponujące wzrosty jak w ostatnim czasie (wciąż jednak dwucyfrowa dynamika przychodów). Negatywnie na wyniki w 2014 roku będzie oddziaływać przesunięcie kontraktów w czasie przez Rector, dekoniunktura na rynku inwestycji w górnictwie, na której cierpi Apator Mining oraz konsolidacja wyników spółki Newind w pierwszym półroczu ubiegłego roku - oceniają analitycy DM Millennium.

---
Źródło: DM Millennium

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2