reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexskopje-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 14 sierpnia 2014

Raytheon rozgląda się w Polsce za partnerami

16 mld zł otrzyma Raytheon za stworzenie systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego ‘Wisła’. 8 mld zł chce zostawić w Polsce i szuka w tym celu partnerów.
Ralph Acaba, przedstawiciel Raytheon w rozmowie z Rzeczpospolitą zdradza, że jego koncern rozmawia już z ponad setką przedsiębiorstw w Polsce. Nie tylko rozmawia, ale już podpisuje porozumienia o współpracy: niedawno informowaliśmy o partnerstwie z Bumar Elektronika oraz Teldat w procesie opracowywania radaru dla systemu.

Celem, jaki postawił sobie Raytheon, to 50% kooperacji z polskimi firmami w produkcji i wdrażaniu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego. Wartość całego kontraktu to 16 mld zł, tak więc w Polsce powinno zostać około 8 mld zł. Polska zwróciła się o zapewnienie podstawowej gotowości operacyjnej systemu do 2018 roku, a całkowitej – do 2022.

W ocenie Ralpha Acaba, polskie firmy mogłyby dostarczać elementy radaru i stanowiska dowodzenia oraz zająć się integracją poszczególnych części systemu do patriotów. Koncern pozytywnie ocenia możliwości technologiczne polskich firm, jedyną przeszkodę widzi w obecnym poziomie ich zdolności produkcyjnych. Na dzień dzisiejszy nie chce jednak ujawniać żadnych konkretnych nazw ewentualnych kooperantów poza Bumarem i Teldatem. Współpraca będzie dotyczyć nie tylko produkcji obecnego systemu, ale również prac projektowych nad kolejną generacją jego kluczowych elementów: systemu dowodzenia i kontroli, w tym nowego radaru, oraz nowego rodzaju pocisku.

Ewentualna współpraca przy tworzeniu systemu to także duża szansa eksportowa. System ‘Patriot’ już funkcjonuje w 12 krajach, w lipcu Raytheon podpisał kontrakt na dostawy do Kataru. Raytheon pozytywnie patrzy również na perspektywy współpracy z polskimi firmami po 2022: ‘Patriot będzie nieustannie rozwijany i doskonalony. Będziemy zwiększali jego możliwości i oferowali z udziałem polskiego przemysłu kolejnym klientom na świecie. Polska będzie jedynym producentem niektórych elementów. Co ważne, chcemy, by rozwiązania z Patriota były też do zastosowania w innych systemach – np. krótkiego zasięgu. Trzeba też pamiętać, że Polska jest liderem w Europie Środkowej. Łatwo sobie wyobrazić, że inne państwa regionu kupują systemy wyprodukowane z polskim udziałem’ mówi dla Rzeczpospolitej Ralph Acaba.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2