reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© aleksandr-volkov-dreamstime.com Nauka | 05 sierpnia 2014

Studenci z PW budują robota głębinowego

Robot głębinowy projektowany przez studentów z Politechniki Warszawskiej będzie mógł wykonywać zadania nawet 10 m pod wodą.
Konstruktorzy ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej chcą w sierpniu wziąć udział w zawodach podwodnych robotów w Rumunii. Wśród zadań, które będą miały wykonać startujące w zawodach maszyny są m.in. przepłynięcie toru przeszkód pod wodą, "rozminowywanie" obiektów, a więc wykonywanie pewnych precyzyjnych zadań pod wodą czy wyłowienie z dna zbiornika niedużego obiektu – opowiada w portalu PAP – Nauka w Polsce Błażej Żyliński, koordynator prac nad robotem głębinowym ze Studenckiego Koła Astronautycznego PW.

Koordynator opisuje, że do prostokątnej, czarnej ramy robota przymocowane są podzespoły: zbiorniki balastowe - podłużne tuby z tłokami, a także 8 pędników wielkości pięści, które sprawiają, że robot może się zanurzać, pochylać i wykonywać manewry. Poza tym w centralnej części urządzenia znajduje się obudowa z elektroniką i kamerą.

Robot będzie zasilany za pomocą 60-metrowej kablo-liny, która posłuży też do komunikacji. - Roboty podwodne są (...) często bardziej wymagające w konstrukcji niż te podróżujące w kosmos, choćby dlatego, że nie można nimi sterować za pomocą fal radiowych (w wodzie rozchodzą się tylko długie fale radiowe). Poza tym astronautyka często korzysta z praw hydrodynamiki, np. astronauci NASA przed swoimi kosmicznymi misjami ćwiczą w basenie. I ostatecznie Księżyc odwiedziło "aż" 12 osób, a dno Pacyfiku tylko 3 - zaznacza Bartosik.

---
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2