reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo-dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Unijny projekt grafenowy rośnie w siłę

Komisja Europejska ogłosiła podwojenie rozmiarów projektu badań nad grafenem (Graphene flagship) – do udziału w konsorcjum zaproszono 66 nowych partnerów, w tym Uniwersytet Warszawski.


W wyniku rozstrzygniętego właśnie konkurencyjnego zaproszenia o wartości 9 mln EUR do udziału w konsorcjum zaproszono nie mniej niż 66 nowych partnerów. Chociaż większość partnerów to uniwersytety i instytuty badawcze, wypada odnotować rosnący udział przedsiębiorstw, głównie MŚP. Wskazuje to na żywe zainteresowanie podmiotów gospodarczych zastosowaniami grafenu. Partnerstwo obejmuje obecnie ponad 140 organizacji z 23 krajów. Jego główny cel, to przeniesienie „magicznych właściwości” grafenu i powlekanych nim materiałów z naukowego laboratorium do codziennego użytku – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
- Europa jest liderem rewolucyjnych odkryć związanych z grafenem. Ten »materiał jutra« może przyczynić się znacząco do poprawy jakości naszego życia: daje podstawę nowym technologiom medycznym, takim jak proteza siatkówki. Jednocześnie powstają technologie ultralekkich i niezwykle pojemnych baterii grafenowych dla zrównoważonego transportu. Im prędzej wyzwolimy potencjał grafenu, tym lepiej! – powiedziała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za agendę cyfrową.
Przyjęto 66 nowych partnerów pochodzących z 19 krajów, z których sześć nie było dotychczas reprezentowane w konsorcjum: Białoruś, Bułgaria, Republika Czeska, Estonia, Węgry oraz Izrael. Ze swoimi 16 partnerami Włochy dołączyły do państw szczególnie licznie reprezentowanych w konsorcjum inicjatywy Graphene Flagship – obok Niemiec (23 uczestników), Hiszpanii (18), Wielkiej Brytanii (17) i Francji (13). Ponad jedną trzecią nowych partnerów stanowią przedsiębiorstwa, głównie MŚP. Polskę reprezentują Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych z Warszawy oraz Uniwersytet Warszawski. Inwestycje Unii w inicjatywę Graphene Flagship @GrapheneCA w ciągu następnych 10 lat osiągną łącznie miliard euro. Projekt ten jest jedną z inicjatyw przewodnich w obszarze przyszłych i powstających technologii (FET) @FETFlagships zapowiedzianych przez Komisję Europejską w styczniu 2013 roku. Celem programu inicjatyw przewodnich w dziedzinie FET jest wspieranie wizjonerskich badań mogących doprowadzić do opracowania przełomowych technologii, niosących wielkie korzyści dla społeczeństwa i przemysłu w Europie. --- Źródło: © Komisja Europejska

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama