reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ESA Przemysł elektroniczny | 14 lutego 2014

Uczestnictwo w ESA napędza branżę kosmiczną w Polsce

Polscy przedsiębiorcy podpisali pierwsze umowy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) jesienią zeszłego roku. Firm współpracujących z ESA jest już ponad 30 i każda z nich zdobywa cenne doświadczenie, które jest podstawę do dalszych kontraktów.

O rozwoju przemysłu kosmicznego rozmawiano na sesji biznesowej "Przemysł kosmiczny" przeprowadzonej podczas konferencji Gospodarczy Trójkąt Weimarski. W branży kosmicznej niezwykle ważna jest współpraca nauki z biznesem, którą wesprzeć powinny specjalne programy rządowe. - Kosmos to bardzo szczególna dziedzina, w której postęp zależy od programów rządowych i międzynarodowej współpracy. Prywatny biznes nie jest w stanie sprostać samodzielnie takim wyzwaniom. By stać się poważnym partnerem musimy utworzyć krajową agencję kosmiczną - istniejące instytucje nie mają wystarczających kompetencji – portal wnp.pl cytuje Włodzimierza Lewandowskiego, głównego fizyka Międzynarodowego Biura Miar i Wag.

Kontrakty polskich przedsiębiorców z ESA są warte około 5 mln EUR. Pedro Baptista, szef biura wsparcia nowych państw członkowskich oraz europejskich państw współpracujących w ESA przekonuje, że inwestycje w branżę kosmiczną, chociaż drogie, zwracają się po kilku latach przynajmniej dwukrotnie. Doświadczeni przedsiębiorcy mogą nawet osiągnąć zyski czterokrotnie wyższe od poniesionych nakładów – czytamy w portalu wnp.pl.

- Przemysł kosmiczny to branża perspektywiczna, interdyscyplinarna, obejmująca m.in. takie dziedziny jak elektrotechnika, elektronika, IT, optoelektronika, systemy zasilania, nanotechnologie czy nowe materiały – mówił Michał Doligalski z firmy Hertz Systems podczas konferencji Gospodarczy Trójkąt Weimarski.Przykładem firmy, która korzysta z wejścia Polski do ESA jest Sener. Hiszpańska Grupa Sener utworzyła oddział w Polsce w 2006 roku i zaczynała w naszym kraju od projektów w branży infrastruktury i transportu. Jednak od 2010 roku, bazując na wieloletnim doświadczeniu hiszpańskiej spółki, firma postanowiła zainwestować w rozwój sektora kosmicznego. To zaowocowało podpisaniem pierwszego kontraku z ESA w październiku zeszłego roku. Dotyczy on działań związanych z budową potencjału w zakresie projektowania i wykonania dużych struktur mechanizmów wykorzystywanych w misjach satelitarnych. Sener realizuje też drugi projekt związany z mechanizmami rozkładania paneli słonecznych.

Także Ammono, producent podłoży z azotku galu, już w lutym 2012 roku został pozytywnie oceniony przez ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej. W listopadzie zeszłego roku firma poinformowała, że będzie pracować nad podłożami z przeznaczonymi do zastosowań w sektorze kosmicznym.

---
Źródło: wnp.pl
Zdjęcie: © ESA

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 26 2018 15:08 V9.5.0-2