reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© verticalarray-dreamstime.com Technologie | 07 lutego 2014

Nowoczesne technologie w Soczi

Współczesny sport nie może się już obyć bez elektroniki. Przykładem niech będzie zastosowanie układów RFID, które montuje się teraz nawet w butach biegaczy czy kostiumach łyżwiarzy szybkich.

Jednym z oficjalnych partnerów XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 jest firma Samsung, która rozdaje sportowcom swoje smartfony. Inny partner technologiczny to japoński Panasonic zapewniający sprzęt do przekazu telewizyjnego podczas imprezy, telebimy LED-owe, monitoring i mnóstwo kamer rejestrujących szczegóły zawodów.

Te ostatnie mają coraz większe znaczenie w sporcie i mogą nawet decydować o nagrodach. Kamery wychwycą każdy szczegół, który normalnie umknąłby sędziowskiemu oku. Urządzenia umieszczone w bramce rejestrują na przykład ruch krążka podczas rozgrywek hokeja na lodzie. Sędziowie mogą w każdej chwili sprawdzić zapis wideo i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Furorę w sporcie robią układy RFID, czyli systemy zdalnej identyfikacji radiowej. Zaczęto jest stosować w latach 90. ubiegłego wieku do rejestrowania czasów oraz ilości okrążeń w zawodach sportowych m.in. maratonach, gdzie ilość uczestników nie pozwala na odmierzanie czasu stoperem każdemu zawodnikowi. Teraz montuje się je w butach biegaczy, na liniach kortów tenisowych, w piłeczkach czy nawet w kostiumach łyżwiarzy szybkich oraz narciarzy. Do pomiaru prędkości krążków hokejowych można natomiast używać radarów dopplerowskich.

Przyszłość z pewnością przyniesie coraz to nowocześniejsze rozwiązania. Przykładem niech będzie testowana już aplikacja pozwalająca na wyświetlanie w goglach skoczków narciarskich obrazu linii na zeskoku, której przekroczenie pozwoli na objęcie prowadzenie. Świat wirtualnej rzeczywistości wita! Kolejny etap projektu zapewni ten widok tej linii nie tylko zawodnikom, ale także kibicom na skoczni.

Przy goglach narciarskich majstruje się już zresztą od dawna. Hitem są modele z wbudowanymi wyświetlaczami, które pozwalają na śledzenie prędkości jazdy, położenia geograficznego czy tytułów słuchanych właśnie utworów. Inne funkcje takich gogli to fotografowanie, obsługa map lub rejestracja trasy. Warto też sfilmować swój przejazd wykorzystując mocowaną na kasku kamerę. Jedne z najbardziej znanych są produkty firmy GoPro, której film promocyjny naprawdę zapiera dech w piersiach.Nowoczesne technologie podczas igrzysk w Soczi przydadzą się jednak nie tylko sportowcom. Armia ludzi będzie zaangażowana do ochrony imprezy i z pewnością technika przyjdzie z pomocą służbom specjalnym. - Specjalnie na Olimpiadę Zimową w Soczi uruchomiono kompleksowy system analityczno-informacyjny. Składa sie on z potężnej sieci kamer monitoringu oraz odbiorników radiacyjnej, chemicznej i biologicznej aktywności - donosi portal http://polish.ruvr.ru. Inteligentny system analizuje obraz z kamer by wyłowić przestępców z tłumu osób. Dzięki analizie wyglądu i zachowania skuteczność takiego systemu może wynosić nawet 99% - ocenia specjalista firmy „Rosyjskie Nowe Technologie” Anton Anosow.

Kamery, system SORM, za pomocą którego można kontrolować wszelkie elektroniczne środki łączności, drony nad głowami i sonary w morzu – między innymi te narzędzia mają zadbać o bezpieczeństwo gości i sportowców podczas igrzysk w Soczi. Nawiasem mówiąc, wszyscy operatorzy telefonii komórkowej i dostawcy internetu zostali zmuszeni do kupienia na własny koszt i zainstalowania u siebie "czarnych skrzynek" systemu SORM – pisze „Gazeta Wyborcza”. Kto próbował się od tego uchylić, był ukarany.

A skoro wielka impreza sportowa rozpoczyna się już dzisiaj, warto zobaczyć coś niezwiązanego z elektroniką, czego jednak nie można przegapić. Genialny spot promujący transmisje igrzysk olimpijskich w Soczi. Reżyserem polsko-angielskiego filmu „Natura” jest nominowany do Oscara za „Katedrę” Tomasz Bagiński.---
Źródło: Młody Technik, http://polish.ruvr.ru, Gazeta Wyborcza

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1