reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© photodynamx-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 03 lutego 2014

3 tys. liczników dziennie, by zdążyć do 2020 roku

Do końca 2020 roku zostało nam 7 lat. Wówczas, zgodnie z wymogami UE, 80% wszystkich liczników energii mają stanowić liczniki inteligentne. Czy nasze firmy energetycznie dotrzymają terminu?

Robert Łukomski, architekt systemowy Cisco System, w portalu wnp.pl ocenia szanse polskich operatorów na terminowe wdrożenie systemu smart meteringu w naszym kraju.

Energa ma około 3,5 mln klientów. Do końca 2014 roku zainstaluje około 800 tys. inteligentnych liczników, co stanowi ponad 20%. To oznacza, że nie powinna mieć problemów z dotrzymaniem terminu.

Nieźle wygląda też sytuacja firmy RWE Stoen Operator, która instaluje 100 tys. liczników i zostanie jej jeszcze 700 tys. RWE jednocześnie modernizuje wszystkie swoje stacje średniego i niskiego napięcia od strony komunikacyjnej, a sprawę dodatkowo ułatwia fakt, że firma ma zwartą infrastrukturę (bez rozproszenia na terenach wiejskich). Również Tauron już pracuje nad wdrożeniem smart meteringu i zamierza zainstalować 350 tys. inteligentnych liczników we Wrocławiu do końca 2014 roku, co będzie stanowić około 10% całości.

W najtrudniejszej sytuacji są PGE oraz Enea, czytamy w portalu wnp.pl. Enea ma tylko około 2 mln liczników, ale na razie nic nie mówi o planowanych instalacjach, więc trudno przewidywać, czy zdąży z wymianą do 2020 roku. Niemniej jest to najmniejsza z polskich grup energetycznych, więc zadanie jest możliwe do wykonania.

PGE, czyli największa grupa energetyczna w Polsce, ma ponad 5 mln liczników. Żeby zdążyć, powinna od 1 stycznia tego roku codziennie montować około 3 tys. liczników – ocenia Robert Łukomski, według którego dotrzymanie terminu przez PGE będzie trudne, ale wykonalne.

---
Źródło: wnp.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 26 2018 15:08 V9.5.0-2