reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© mikael-damkier-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 17 stycznia 2014

Elkomtech brakującym ogniwem Apatora

Dzięki przejęciu łódzkiej spółki grupa Apator zaoferuje kompleksowe systemy pomiarowo-odczytowe dla sektora energetyki zawodowej. To rynek wysokich marż, chronionych przez wysokie bariery wejścia.

Apator podpisał w grudniu umowę kupna 100% akcji spółki Elkomtech, za co zapłaci 90 mln PLN. Transakcja będzie finansowana ze środków własnych, częściowo w okresie przejściowym kredytem bankowym i wymaga jeszcze zgody UOKiK.

- Zamierzamy sfinalizować formalną stronę przejęcia do końca I kwartału bieżącego roku, aby konsolidować wyniki finansowe Elkomtechu od II kwartału. Od tego momentu rozpocznie się również integracja nowej spółki w grupie Apator – powiedział Andrzej Szostak, prezes zarządu Apator SA.

Łódzki Elkomtech specjalizuje się w wytwarzaniu systemów wspomagających pracę służb energetycznych odpowiedzialnych za przesył i dystrybucję energii. Elkomtech zdobył dotychczas aż około 50% polskiego rynku systemów sterowania i nadzorowania sieci oraz rynku systemów sterowania i nadzorowania obiektów energetycznych, a także 30% rynku urządzeń telemechaniki oraz 20% rynku automatyki elektroenergetycznej.

Elkomtech to spółka o 25-letniej historii, założona przez 5 osób fizycznych, które do tej pory są jej jedynymi akcjonariuszami. Trzy z nich tworzą obecny zarząd spółki.

- Aktualni członkowie zarządu Elkomtechu w dalszym ciągu będą zarządzali spółką i budowali jej wartość. Jednocześnie będą również wdrażali projekty, mające na celu integrację Elkomtechu w grupie Apator. W trakcie trwania kontraktów menedżerskich obecnego zarządu, czyli przez 2-3 lata, przygotujemy plan sukcesji. Zmiana właścicielska, włączenie Elkomtechu do grupy Apator i rozpoczęcie wspólnych projektów w ramach grupy ma przebiegać płynnie
- Kompetencje Elkomtechu były brakującym ogniwem w grupie Apator w zakresie oferty dla sektora energetyki zawodowej. Dzięki akwizycji grupa Apator będzie mogła zapewnić kompleksową obsługę spółek energetycznych w zakresie systemów i urządzeń inteligentnych. Rozwój naszej oferty będzie następował w kierunku zintegrowanych systemów pomiarowo-odczytowych. To na rynku systemów można uzyskać najwyższe marże, a jednocześnie rynek ten charakteryzuje się wysokimi barierami wejścia – podkreślił Andrzej Szostak, prezes zarządu Apator SA.
podkreślił prezes Szostak.

Szef Apatora zaprezentował również podstawowe dane finansowe przejmowanej spółki. W minionych latach w sposób organiczny zwiększała ona swoje przychody o 5-10% rocznie. W 2012 roku zanotowała 49,3 mln PLN sprzedaży, a szacunki za 2013 rok mówią o 53,9 mln PLN. Księgowy zysk netto w 2012 roku wyniósł 6,5 mln PLN, a szacunki za 2013 rok mówią o 10,2 mln PLN. Dla wyniku EBITDA to odpowiednio 8,9 i 13,6 mln PLN.

- Warto jednak skorygować raportowane do tej pory wyniki Elkomtechu o płatności na rzecz właścicieli, których w ramach grupy Apator już nie będzie, a które dotychczas były księgowane w poczet kosztów. W rezultacie możemy mówić o wyniku EBITDA za 2013 rok na poziomie 21,9 mln PLN, jaki zostałby wygenerowany przez Elkomtech w grupie Apator – wyjaśnił prezes Szostak.

---
Źródło: © P&L

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-2