reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 20 stycznia 2014

Google testuje soczewki dla cukrzyków

Miniaturyzacja w elektronice pozwala już na integrację układów w takich produktach jak soczewki kontaktowe. Taki wynalazek mógłby pomóc osobom chorym na cukrzycę.

- Obecnie testujemy szkło kontaktowe, które zostało zbudowane by mierzyć poziom glukozy przy wykorzystaniu małego bezprzewodowego chipa i zminiaturyzowanego czujnika glukozy, umieszczonych między dwoma warstwami miękkiego materiału, z którego złożone jest szkło. Testujemy prototypy, które odczytują dane raz na sekundę. Badamy też, w jaki sposób takie szkła mogłyby się sprawdzić jako system wczesnego ostrzegania dla osoby je noszącej. Wykorzystujemy miniaturowe diody LED, które świecą by informować o zbyt wysokim lub niskim poziomie cukru. To dopiero wczesny etap projektu, jednak szereg przeprowadzonych badań klinicznych pomaga nam w ulepszaniu prototypu. Mamy nadzieję, że pewnego dnia doprowadzimy do stworzenia nowej metody, dzięki której osoby dotknięte cukrzycą będą mogły radzić sobie z chorobą – czytamy na blogu Google Polska.

Co prawda do tego, aby skomercjalizować tę technologię potrzeba jeszcze wiele czasu i pracy, ale Google zamierza skorzystać z pomocy innych podmiotów. - Planujemy skontaktować się z partnerami, którzy są ekspertami we wprowadzaniu tego typu rozwiązań na rynek. Ci partnerzy będą korzystać z naszej technologii inteligentnego szkła kontaktowego i rozwijać aplikacje, które pozwolą na dostarczenie danych pacjentom i lekarzom.- W ciągu ostatnich lat wielu naukowców badało różne płyny ustrojowe - takie jak łzy - z nadzieją znalezienia łatwiejszych sposobów na sprawdzanie poziomu glukozy. Jednak jak możecie sobie wyobrazić, łzy trudno jest gromadzić i badać. W Google[x] zastanawialiśmy się, czy miniaturyzacja elektroniki - mówimy tutaj o układach i sensorach tak małych, że wyglądają jak drobinki brokatu i antenie cieńszej od ludzkiego włosa - mogą być sposobem rozwikłania tajemnicy glukozy w łzach i mierzenia jej z większą dokładnością – informuje Google.

Projekt jest o tyle ważny i ciekawy, że cukrzyca dotyka już jedną na 19 osób na świecie. Najważniejszym zadaniem chorego jest utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi. Zarówno gwałtowny wzrost, jak i nagły spadek cukru jest częsty i niebezpieczny, dlatego wymaga stałego monitorowania. Soczewki kontaktowe wysyłające sygnał alarmowy do naszego smartfona wydają się niezwykle wygodnym rozwiązaniem.

---
Źródło: © Google

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2