reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Bosch Przemysł elektroniczny | 03 stycznia 2014

Nowa spółka Boscha

Bosch założył nową spółkę zajmującą się Internetem przedmiotów i usług: Bosch Connected Devices and Solutions GmbH.


Bosch Connected Devices and Solutions GmbH oferuje kompaktowe produkty elektroniczne oraz know-how w dziedzinie oprogramowania, które pozwolą stworzyć inteligentne urządzenia i obiekty przystosowane do współpracy z internetem w wielu różnych obszarach codziennego życia. Centralnym punktem działalności będą początkowo zastosowania bazujące na czujnikach i związane z koncepcją inteligentnego domu (Smart Home), a także zastosowania w obszarach transportu, logistyki i komunikacji. – Samochody, smartfony, kontenery, maszyny – już w 2015 roku na świecie będzie ponad sześć miliardów przedmiotów mających możliwość łączenia się z internetem. Umożliwi to stworzenie całkowicie nowych usług, które zmienią życie codzienne wielu z nas i będą oferować ogromny potencjał dla działalności komercyjnej. Chodzi przy tym o inteligentne połączenie urządzeń w sieć i stworzenie całościowego, zintegrowanego systemu – mówi dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH. Główna siedziba nowej spółki znajdować się będzie w Niemczech,
– Utworzenie spółki Bosch Connected Devices and Solutions GmbH jest ważnym krokiem strategicznym na drodze do dalszego rozwijania naszej oferty dla Internetu przedmiotów i usług – mówi Volkmar Denner, prezes spółki Bosch.
firma będzie miała przedstawicielstwa także w Coimbatore (Indie) oraz Suzhou (Chiny). Głównym obszarem działania jest rozwijanie zintegrowanych z siecią czujników oraz aktuatorów. Aktuatory (urządzenia wykonawcze) przetwarzają sygnały elektryczne czujników lub sterowników w konkretne działanie. Przykładem może być automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia oraz otwieranie i zamykanie zaworu. Mikroskopijne struktury we wnętrzu czujników mierzą przyspieszenie, ciśnienie atmosferyczne, pole magnetyczne ziemi, szmery, moment obracający oraz temperaturę. Czujniki zaprogramowane przy pomocy algorytmów i wyposażone w mikrokontroler, miniaturową baterię oraz mikrozłącze radiowe mogą przetwarzać i przesyłać pomiary za pośrednictwem Internetu np. na smartfon użytkownika. Dzięki temu można zintegrować z Internetem praktycznie wszystkie przedmioty codziennego użytku. W taki sposób dokonuje się fuzja świata realnego ze światem wirtualnym.
Bosch jest wiodącym producentem czujników MEMS dla elektroniki samochodowej i użytkowej i produkuje rocznie ponad miliard czujników mikromechanicznych.
– Wprowadzenie czujników MEMS do elektroniki samochodowej w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych było pierwszą falą ich upowszechniania się. Drugą falą było masowe stosowanie czujników w smartfonach, tabletach i konsolach do gier od początku XXI wieku. Internet przedmiotów i usług to trzecia fala. Jesteśmy przekonani, że będzie to fala o wiele silniejsza od dwóch poprzednich – powiedział dr Volkmar Denner. – Czujniki, przetworniki sygnału, baterie i nadajniki są już na tyle małe, energooszczędne i tanie, że mogą być stosowane masowo. Niemal wszędzie dostępne są także sieci przesyłu danych. Dzięki zastosowaniu czujników, inteligentny dom może wykryć, czy okno na piętrze jest otwarte i powiązać tę informację z internetową prognozą pogody. Dla ochrony przed zbliżającą się burzą, system mógłby automatycznie zamknąć okno i opuścić rolety. Z pomocą „inteligentnych gniazd elektrycznych“ można także, w zależności od poziomu wilgoci gleby, włączać i wyłączać system nawadniający w gospodarstwie ogrodniczym. Czujniki zintegrowane w paczkach i przesyłkach umożliwiają nadzorowanie transportu. Niestaranne obchodzenie się z przesyłkami, upadki, wilgoć i ekstremalne temperatury można potem udokumentować i zidentyfikować podmioty odpowiedzialne. W przypadku zagubienia przesyłki, można prześledzić jej trasę dzięki zapisowi danych geograficznych.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 21 2019 21:58 V13.3.9-2