reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Bosch Przemysł elektroniczny | 03 stycznia 2014

Nowa spółka Boscha

Bosch założył nową spółkę zajmującą się Internetem przedmiotów i usług: Bosch Connected Devices and Solutions GmbH.

Bosch Connected Devices and Solutions GmbH oferuje kompaktowe produkty elektroniczne oraz know-how w dziedzinie oprogramowania, które pozwolą stworzyć inteligentne urządzenia i obiekty przystosowane do współpracy z internetem w wielu różnych obszarach codziennego życia. Centralnym punktem działalności będą początkowo zastosowania bazujące na czujnikach i związane z koncepcją inteligentnego domu (Smart Home), a także zastosowania w obszarach transportu, logistyki i komunikacji.

– Samochody, smartfony, kontenery, maszyny – już w 2015 roku na świecie będzie ponad sześć miliardów przedmiotów mających możliwość łączenia się z internetem. Umożliwi to stworzenie całkowicie nowych usług, które zmienią życie codzienne wielu z nas i będą oferować ogromny potencjał dla działalności komercyjnej. Chodzi przy tym o inteligentne połączenie urządzeń w sieć i stworzenie całościowego, zintegrowanego systemu – mówi dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH.

Główna siedziba nowej spółki znajdować się będzie w Niemczech,
– Utworzenie spółki Bosch Connected Devices and Solutions GmbH jest ważnym krokiem strategicznym na drodze do dalszego rozwijania naszej oferty dla Internetu przedmiotów i usług – mówi Volkmar Denner, prezes spółki Bosch.
firma będzie miała przedstawicielstwa także w Coimbatore (Indie) oraz Suzhou (Chiny). Głównym obszarem działania jest rozwijanie zintegrowanych z siecią czujników oraz aktuatorów. Aktuatory (urządzenia wykonawcze) przetwarzają sygnały elektryczne czujników lub sterowników w konkretne działanie. Przykładem może być automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia oraz otwieranie i zamykanie zaworu.

Mikroskopijne struktury we wnętrzu czujników mierzą przyspieszenie, ciśnienie atmosferyczne, pole magnetyczne ziemi, szmery, moment obracający oraz temperaturę. Czujniki zaprogramowane przy pomocy algorytmów i wyposażone w mikrokontroler, miniaturową baterię oraz mikrozłącze radiowe mogą przetwarzać i przesyłać pomiary za pośrednictwem Internetu np. na smartfon użytkownika. Dzięki temu można zintegrować z Internetem praktycznie wszystkie przedmioty codziennego użytku. W taki sposób dokonuje się fuzja świata realnego ze światem wirtualnym.
Bosch jest wiodącym producentem czujników MEMS dla elektroniki samochodowej i użytkowej i produkuje rocznie ponad miliard czujników mikromechanicznych.


– Wprowadzenie czujników MEMS do elektroniki samochodowej w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych było pierwszą falą ich upowszechniania się. Drugą falą było masowe stosowanie czujników w smartfonach, tabletach i konsolach do gier od początku XXI wieku. Internet przedmiotów i usług to trzecia fala. Jesteśmy przekonani, że będzie to fala o wiele silniejsza od dwóch poprzednich – powiedział dr Volkmar Denner. – Czujniki, przetworniki sygnału, baterie i nadajniki są już na tyle małe, energooszczędne i tanie, że mogą być stosowane masowo. Niemal wszędzie dostępne są także sieci przesyłu danych.

Dzięki zastosowaniu czujników, inteligentny dom może wykryć, czy okno na piętrze jest otwarte i powiązać tę informację z internetową prognozą pogody. Dla ochrony przed zbliżającą się burzą, system mógłby automatycznie zamknąć okno i opuścić rolety. Z pomocą „inteligentnych gniazd elektrycznych“ można także, w zależności od poziomu wilgoci gleby, włączać i wyłączać system nawadniający w gospodarstwie ogrodniczym. Czujniki zintegrowane w paczkach i przesyłkach umożliwiają nadzorowanie transportu. Niestaranne obchodzenie się z przesyłkami, upadki, wilgoć i ekstremalne temperatury można potem udokumentować i zidentyfikować podmioty odpowiedzialne. W przypadku zagubienia przesyłki, można prześledzić jej trasę dzięki zapisowi danych geograficznych.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 18 2018 17:55 V10.0.0-2