reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© lavitreiu-dreamstime.com Nauka | 17 lipca 2013

10 technologii przyszłości

Przewidywanie przyszłości zawsze miało sporą rzeszę zwolenników pomimo niezwykłych trudności w znalezieniu kompetentnego proroka. Jednak gdy wypowiada się futurysta George Dvorsky, prognozy mogą się sprawdzić.


George Dvorsky postanowił pogdybać na temat 10 fascynujących technologii, które powinny pojawić się powszechnie w użyciu do 2030 roku. Z czego zaczniemy korzystać w ciągu najbliższych 20 lat?
  1. Osobisty asystent – nie, nie mówimy tu bynajmniej o „spinaczu”, którego może jeszcze pamiętacie z dawnych wersji Office'a, ani nawet o Siri Apple'a, ale o prawdziwym asystencie obdarzonym sztuczną inteligencją. Taki pomocnik, dostępny 24/7, nie tylko wspomoże nas organizując spotkania czy pisząc e-maile, ale bez problemu podyskutuje z nami na dowolny temat i będzie wręcz przewidywał nasze potrzeby. Nic dziwnego, skoro będzie wiedział o nas wszystko.
  2. Wszędobylskie komputery – będą wszędzie, lecz niewidoczne. Komputery „everyware” Już nie tylko w telefonach, zegarkach, telewizorach, pralkach czy lodówkach, ale zintegrowane z ubraniami, dodatkami, a nawet soczewkami kontaktowymi. Bez klawiatury, niewidoczne, lecz wciąż obecne.
  3. Wirtualne zwierzęta – już niedługo będziemy stworzyć komputerowe kopie mrówek lub pszczół. Później możemy się spodziewać nawet wirtualnej myszy czy psa, chociaż na razie projekt „OpenWorm” zajmuje się stworzeniem komputerowej symulacji prawdziwego robaka.
  4. Geoinżynieria na wielką skalę – nie da się już ignorować zmian klimatycznych, dlatego Dvorsky uważa, że już niedługo rozpoczniemy wielkie projekty geoinżynieryjne. Sztuczne chmury, sztuczne drzewa, a nawet kontrola pogody. Niektóre z projektów mogłyby się rozpocząć nawet w tej chwili, ale wymaga to odpowiednich ustaleń politycznych.
  5. Internet międzyplanetarny – skoro chcemy polecieć na Marsa, nic dziwnego, że przydałaby się internetowa łączność z Ziemią. Do 2030 roku jest jeszcze trochę czasu, by poprawić jej jakość, bo na razie opóźnienia w transmisji są naprawdę nie do wytrzymania.
  6. Eliksir młodości – futuryści i gerontolodzy są przekonani, że do 2013 roku pojawią się prawdziwe sposoby na przedłużanie młodości. Może będą to terapie genetyczne, a może naukowcy będą w stanie przywrócić długość telomerów, które nieodwracalnie skracają się z wiekiem lub zajmą się mitochondriami? Jakąkolwiek drogę wybiorą badacze, nie ma to nic wspólnego z kremami odmładzającymi, które można kupić w tej chwili.
  7. Robot z licencją na zabijanie – autonomiczna maszyna sama decydująca o użyciu broni. Przerażające, ale możliwe do wykonania bez problemu. Scenariusz wojny prowadzonej przez maszyny zaczyna być coraz bardziej prawdopodobny.
  8. Hodowla organów – dawcy nie będą potrzebni, można będzie wyhodować zapasowy organ z własnych komórek. Dvorsky twierdzi, że możemy już zaczynać zbierać owoce rewolucji biotechnologicznej.
  9. Domowa fabryczka – drukarki 3D dopiero zaczynają się na dobre rozwijać i najbliższe lata z pewnością przyniosą dalszy postęp technologiczny w tym obszarze. A zatem wystarczy kupić maszynę, ściągnąć z sieci niezbędny wzór i domowa produkcja uruchomiona!
  10. Woda pitna z oceanów – odsalanie na skalę przemysłową ma być możliwe do 2030 roku, źródłem energii niezbędnej do tego procesu mają być farmy słoneczne.
--- Źródło: io9.com
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 23 2020 16:22 V15.4.2-2