reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 30 kwietnia 2013

Sztuczna inteligencja wreszcie mądrzeje

A wszystko dzięki coraz większej mocy obliczeniowej układów scalonych. MIT Technology Review opublikowało coroczną listę 10 przełomowych technologii.


Maszyny mogą wreszcie rozpoznawać przedmioty i zajmować się tłumaczeniem w czasie rzeczywistym. Sztuczna inteligencja nie bez powodu znalazła się na liście przełomowych technologii MIT Technology Review. Przełomowych, czyli takich, które pozwalają ludziom na nowe sposoby korzystania z technologii. Naturalnie na liście znajduje się także chociażby czytanie genomu, ale my skupimy się na technologiach bliższych elektronice. Wracając do sztucznej inteligencji: Ray Kurzweil, jeden z najbardziej znanych futurystów naszych czasów, który jak dotąd pracował wyłącznie we własnych firmach, przyjął posadę w Google. Będzie się tam zajmował rozwojem sztucznej inteligencji korzystając z bogatych zasobów amerykańskiego koncernu. Sztuczna inteligencja to jedno, ale równie ważna jest komunikacja między człowiekiem a maszyną. Nie jest to takie proste, szczególnie ciężko idzie robotom okazywanie emocji. Skonstruowany w amerykańskiej firmie Rethink Robotics Baxter jest humanoidalnym robotem nastawionym na prawdziwy kontakt z człowiekiem. Dzięki wbudowanym czujnikom reaguje na obecność ludzi, a specjalnie zaprojektowana twarz ma pokazywać różne emocje. Tu warto przypomnieć polskiego robota społecznego Flash. Maszynę zbudowano na Politechnice Wrocławskiej w ramach projektu LIREC. Flash ma pomóc w analizie znaczenia wyrażania emocji w komunikacji między człowiekiem a maszyną. Ma też pozwolić na przybliżenie interakcji między człowiekiem a maszyną do poziomu, jaki występuje w relacjach między ludźmi. Baxter © Rethink Robotics Kolejną technologią wymienioną przez MIT Technology Review jest drukowanie 3D. Można się spierać, czy drukowanie 3D jest technologią przyszłości, ale wygląda na to, że w ten sposób już niedługo mogą powstawać części do samolotów. Prototypy elementów do silników wykonanych przez firmę General Electric pokazują, że drukowanie 3D sprawdza się nawet w tak wymagającej branży, chociaż na razie mówimy o elementach niewielkich rozmiarów. Niezależnie jednak od prac GE, plastikowy druk z pewnością jest już teraz bardzo przydatny przy wykonywaniu prototypów. W zestawieniu MIT nie zabrakło gadżetu, który już niedługo może pojawić się na naszych nadgarstkach: inteligentny zegarek.
© Pebble
Projektanci w wielu firmach doszli do wniosku, że korzystanie z telefonów komórkowych będzie o wiele wygodniejsze, gdy nie będziemy musieli wyciągać ich co chwilę z kieszeni. Trudno nie przyznać im racji, pytanie czy nowe urządzenie spodoba się użytkownikom. Na przykład taki Pebble autorstwa Erica Migicovsky widoczny na zdjęciu obok. Wkrótce na rynku mają się pojawić smartwatche od Apple, Samsunga czy Google. No i wreszcie przyszedł czas na źródła odnawialne – podwojenie wydajności paneli fotowoltaicznych może całkowicie zmienić rynek PV. Wygląda na to, że nanotechnologia przyjdzie z pomocą producentom z branży fotowoltaicznej. Grupa naukowców pod kierunkiem Harry'ego Atwatera pracuje nad trzema prototypami paneli, których wydajność ma być większa o 50% od tradycyjnych komponentów. Jeden z projektów zakłada wykorzystanie nanofiltrów optycznych, które potrafią filtrować światło niezależnie od kąta padania na powierzchnię panelu.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 12 2019 07:31 V14.7.10-1