reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 18 lipca 2012

Aparat o rozdzielczości 1 Gpx

DARPA, czyli rządowa amerykańska agencja badawcza, stworzyła aparat o rozdzielczości 1 Gpx, pozwalający dostrzec to, co normalnie umyka ludzkiemu oku. Jest to krok w rozwoju systemów wizyjnych wspomagających wzrok żołnierzy na polu bitwy.

Amerykańska agencja badawcza DARPA pochwaliła się stworzeniem aparatu cyfrowego panoramicznego o rozdzielczości sięgającej 1 Gpx. Do budowy tego urządzenia wykorzystano 100-150 mniejszych urządzeń, które wykonują zdjęcie w tym samym czasie. Następnie obraz zostaje połączony przez specjalne oprogramowanie.
Zapewne zbyt szybko nie ujrzymy takich aparatów na Polskich sklepach, jednakże niewykluczone, że już wkrótce stworzony zostanie odpowiednik konsumencki tego aparatu.
Projekt ten przypomina inny, niedawno u nas opisywany. W tym przypadku jednak urządzenie jest mniejsze. Pozwoli to w niedługim czasie na stworzenie rozwiązań mogących przyczynić się do „poprawy wzroku” żołnierzy na polu bitwy, poprzez implementację tych nowych gigapikselowych aparatów w lunetach snajperskich, czy też w robotach zdalnie sterowanych (a nawet samobieżnych) mogących brać udział w walce. W planach jest stworzenie kolejnych, jeszcze mocniejszych aparatów. DARPA ma zamiar przedstawić w niedługim czasie aparaty mogące wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 10, a nawet 50 Gpx.
Załaduj więcej newsów
December 03 2019 22:29 V14.8.2-1