reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© pucha-dreamstime.com
Komponenty |

32-bitowy rdzeń do zastosowania w układach embedded małej mocy

Firma Cortus zaprezentowała swój najnowszy rdzeń, zbudowany w oparciu o 32-bitową architekturę RISC, o wysokiej wydajności energetycznej.

Firma Cortus stworzyła nowe rdzenie APS3R. Zbudowane zostały z wykorzystaniem 32-bitowej architektury RISC z szesnastoma 32-bitowymi rejestrami i 5-7 stopniami typu pipeline. Będą to już drugie rdzenie wypuszczone przez tego producenta w tym roku (drugim jest rdzeń FPS6 o jednostce zmiennoprzecinkowej wysokiej klasy).
Wydajne i energooszczędne rdzenie, o architekturze RISC.
Nowe rdzenie APS3R bazują w pewnym stopniu na poprzedniej wersji rdzeni o podobnym oznaczeniu: APS3. W przeciwieństwie jednak do starszej wersji, nowe rdzenie cechują się zwiększoną mocą obliczeniową i wydajnością energetyczną, co pozwala budować potężniejsze i bardziej energooszczędne urządzenia typu embedded. Moc dynamiczna rdzenia oszacowana została na 11,6 uW/MHz, przy budowie w technologii 90 nm (możliwa jest także budowa rdzenia w technologii 130 nm, lecz w/w liczba rośnie do prawie 17 uW/MHz). Wydajność obliczeniowa określona została na 2,29 DIMPS/MHz i na 1.21 CoreMarks/MHz. Wartość tą można zwiększyć teoretycznie do 1,9 CoreMarks/MHz, sprzęgając rdzenie do pracy równoległej. Wszystko to na powierzchni, zajmowanej przez typowe rdzenie 8-bitowe. Warto również zwrócić uwagę na to, że architektura rdzenia została zoptymalizowania pod kątem programowania w języku C(++). Oprócz tego, rdzeń obsługuje popularne interfejsy komunikacyjne, jak USB 2,0, czy Ethernet 10/100. Producent zapewnia, że na układach zbudowanych na rdzeniach APS3R będzie można bez problemu uruchomić większość systemów RTOS dostępnych obecnie (FreeRTOS, uC/OS, uCLinux, itp.).

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama