reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 17 maja 2012

Miniaturowy DAC i niskim poborze energii

Firma Analog Devices stworzyła przetwornik DAC o bardzo małej obudowie i niskim zużyciu energii. Cechuje się ponadto rozdzielczością 16-bitów i przyzwoistymi parametrami, np. czas ustalania wynosi 5 us.

Firma Analog Devices przedstawiła swój najnowszy przetwornik DAC: AD5686R, należący do rodziny nanoDAC+. Przedstawiony model charakteryzuje się rozdzielczością 16-bitową i czterema kanałami pracy.
Przetwornik ten do pracy wymaga jedynie 4 uA.
Układ może pracować w dwóch zakresach, od 0 do 2,5 i od 0 do 5 V. Możliwe jest to dzięki konfigurowanemu wzmocnieniu. Zintegrowany stabilizator napięcia odniesienia generuje napięcie 2,5 V. Napięcie zasilania powinno się zawierać w zakresie od 2,7 do 5,5 V. Gwarantowany offset ma być nie większy niż 1,5 mV. Stabilność termiczna jest wysoka, sięga 2 ppm/°C. Dzięki układom resetującym, po załączeniu przetwornika na wyjściu otrzymamy zero, do czasu, gdy na wejściu pojawią się poprawne dane, które mogą być przesyłane przez SPI pracujący z częstotliwością 50 MHz. Takie rozwiązanie po części zabezpiecza nasze podsystemy w budowanym rozwiązaniu, przed niechcianym zachowaniem. Układ jest także oszczędny, gdyż pobór prądu jest niewielki. Ciekawą opcją jest możliwość wyłączenia poszczególnych kanałów. W najbardziej korzystnej sytuacji, gdy wyłączymy większość kanałów, możemy zejść z poborem prądu do 4 uA, przy napięciu zasilania 3 V. Czas ustalania wynosi tylko 5 us. Całość zamknięto w obudowie LFCSP lub TSSOP o 16-wyprowadzeniach. W zależności od wersji, ceny zaczynają się od 8 USD (zamówienia na min 1000 sztuk) i kończą na około 10 USD przy mniejszych zamówieniach.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 19 2019 17:01 V14.7.13-1