reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© solarseven-dreamstime.com Komponenty | 15 maja 2012

Papierowy panel dotykowy

Nowy panel dotykowy opracowany przez zespół amerykańskich i francuskim naukowców cechuje się bardzo niską ceną, zachowując parametry komponentów miedzianych.

Grupa amerykańskich i francuskich naukowców opracowała nowy elektroniczny panel dotykowy wykonany ze specjalnie przygotowanego papieru. Nie jest to zwykły papier, jednakże jego cena (tego panelu) z pewnością ucieszy niejednego. Metr kwadratowy takiego papieru kosztuje jedynie 25 centów.
Już niedługo będziemy mogli tworzyć panele dotykowe w cenie 2-3 bułek.
Do wykonania tych paneli posłużono się wspomnianymi papierami metalizowanymi, oznaczonymi symbolami A-238 i A-550 firmy Vacumet Corporarion, ale także laserem VersaLaser, w celu wygrawerowania ścieżek w warstwie aluminiowej (papier ten składa się z typowej warstwy celulozowej, polimeru i warstwy aluminium). Zasada działania tych paneli jest niemalże taka sama, jak ich odpowiedników wykonanych z laminatów miedzianych. Wygrawerowane pola tworzą kondensatory, a w połączeniu z rezystorem, obwód RC. Oznacza to więc, że będzie można posłużyć się już gotowymi i istniejącymi rozwiązaniami. Parametry i wydajność jest bliska odpowiednikom miedzianym. Jakie mogą być zastosowania? Naprawde szerokie, od przemysłowych (nie trzeba będzie się martwić, że na hali taki panel zostanie zabrudzony czy zniszczony), po medyczne (sterylne pomieszczenia, wymagające wyrzucenia tych paneli po użyciu, np. sale operacyjne).
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 19 2019 17:01 V14.7.13-2