reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 24 września 2019

Elastyczne, jednorodne i nieskończenie długie listwy świetlne

Naukowcy z FEP opracowali ładne listwy świetlne, które dają jednorodne światło na całej powierzchni i długości. Nie ma tu przerw ani różnic w odcieniu. Mogą być stosowane na zakrzywionych powierzchniach. Wspierają też funkcje ściemniania i animacji.

Projektujesz elektronikę? Zarezerwuj 17 października 2019 roku na największą w Polsce konferencję dedykowaną projektantom, Evertiq Expo Kraków 2019. Przeszło 90 producentów i dystrybutorów komponentów do Twojej dyspozycji, ciekawe wykłady i świetna, twórcza atmosfera. Jesteś zaproszony, wstęp wolny: kliknij po szczegóły. © Evertiq
Naukowcy z Fraunhofer Institute for Organic Electronics, Electron Beam and Plasma Technology (FEP) opracowali ciekawe urządzenie świetle, w formie pasów świetlnych, z równomiernie rozłożonym światłem, bez przerw. Działa ono jako pojedyncza powierzchnia świetlna, którą można ułożyć na zakrzywionych powierzchniach. Rozwiązanie to opiera się na segmentach z małych paneli OLED. Listwy świetlne mogą być zaprojektowane na dowolną długość. Odnajdą się jako oświetlenie podszafkowe i dekoracyjne, także w przemyśle motoryzacyjnym. „Produkujemy elastyczne diody OLED z odpowiednią elektroniką sterującą w taki sposób, aby można było podłączyć dowolną liczbę modułów OLED bez powodowania widocznych przerw na aktywnej powierzchni. Umożliwia to wytwarzanie nieskończenie długich pasków świetlnych OLED. Dodatkową atrakcją jest indywidualne sterowanie segmentami. Pozwala to na uzyskanie dodatkowych efektów świetlnych, takich jak animacje, przyciemnienia lub inne dynamiczne wzory”. W przeciwieństwie do diod LED, jako punktowych źródeł światła, diody OLED świecą powierzchniowo i są w gruncie rzeczy jednorodne, dlatego nie wymagają odbłyśników, światłowodów ani dodatkowej optyki. Są przy tym cienkie i lekkie. © FEP Taką jakość, jaką oferują te OLEDy, które są wytwarzane na przykład na podłożach z tworzyw sztucznych, trudno jest osiągnąć konwencjonalną technologią LED. Ponadto zmniejszenie efektu lśnienia czy błysków punktowych przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Tego typu paski można bowiem stosować np. w odzieży ochronnej (np. u drogowców). Po wyłączeniu mogą być przezroczyste, dzięki czemu podstawowa powierzchnia (na której je umieszczono) pozostaje widoczna, dosłownie wtapiając się w otoczenie. Odnajdą się dzięki temu w wielu zastosowaniach, w tym motoryzacyjnych (także dzięki możliwości montażu ich na zakrzywionych powierzchniach). Dynamiczne sterowanie lub ściemnianie otwiera dodatkowe możliwości, tak jak wspomniane animacje. Nowe listwy są gotowe do produkcji, jak podają naukowcy.
reklama
Załaduj więcej newsów
July 15 2021 08:57 V18.20.2-1